Dzień Sapera. 16 kwietnia obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych

Adam Kielar
Adam Kielar
16 kwietnia obchodzimy Święto Wojsk Inżynieryjnych. Potocznie jest to Dzień Sapera.
16 kwietnia obchodzimy Święto Wojsk Inżynieryjnych. Potocznie jest to Dzień Sapera. Pawel Relikowski / Polska Press
16 kwietnia obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych, potocznie określane jako Dzień Sapera. Choć służba ta powszechnie kojarzy się z materiałami wybuchowymi i przysłowiowym „myleniem się tylko raz”, to saperzy i żołnierze wojsk inżynieryjnych wykonują również szereg innych zadań, które często nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Dzień sapera. Czym zajmują się wojska inżynieryjne?

Powszechne skojarzenie ze słowem „saper” to osoba rozbrajająca bombę. Słynne przysłowie mówi, że „myli się on tylko raz”. Jednak tak naprawdę jest to tylko mały fragment tego, czym zajmują się wojska inżynieryjne.

Saperzy, czy szerzej żołnierze wojsk inżynieryjnych, wykonują szereg różnych działań, takich jak stawianie mostów towarzyszących i przygotowywanie przepraw dla innych oddziałów, minowanie i rozminowywanie terenu, budowa zapór inżynieryjnych i fortyfikacji – powiedział portalowi i.pl porucznik Paweł Romek z 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.

W czasie pokoju jednym z najczęstszych zadań, jakie wykonują saperzy, jest zabezpieczanie i rozbrajanie niewybuchów, znajdowanych podczas na przykład wykopalisk czy prac budowlanych.

– Z reguły są to ładunki z czasów z II wojny światowej. Znajdujemy pociski moździerzowe, granaty, czasem nawet na ogródkach działkowych – przyznał por. Romek.

Przedstawiciel 1. Brzeskiego Pułku dodał również, że praca wojsk inżynieryjnych nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale jednocześnie ma bardzo duże znaczenie.

– Jest to służba mniej medialna, trochę na uboczu, ale jest dopełnieniem innych działań, bez niej inne rodzaje wojsk nie radziłyby sobie tak dobrze – powiedział portalowi i.pl.

Dzień Sapera – dlaczego 16 kwietnia?

Święto Wojsk Inżynieryjnych ustanowiono już w 1946 roku. Wybrano datę 16 kwietnia, gdyż to tego dnia rok wcześniej polscy saperzy z 1. Armii Wojska Polskiego prowadzili operację forsowania Odry, natomiast ich koledzy z 2. Armii WP przebijali się przez Nysę Łużycką, by potem razem z sowiecką Armią Czerwoną ruszyć w głąb Niemiec i zadać ostatni cios upadającemu reżimowi Adolfa Hitlera.

Próba przedostania się przez stanowiące dziś zachodnią granicę Polski rzeki nie była prosta. To było największe tego typu zgrupowanie polskich wojsk inżynieryjnych. Podczas forsowania rzek zginęło kilka tysięcy wojskowych.

Walki o przedarcie się przez Odrę i Nysę Łużycką zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz Krakowie.

Jednym z zadań wojsk inżynieryjnych po zakończeniu II wojny światowej było rozminowanie terytorium Polski. Choć w większości udało się znaleźć i zutylizować materiały wybuchowe ukryte na polskiej ziemi, to – jak wspominał por. Romek – do tej pory odnajdywane są niewybuchy z czasów wojny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl