Ekonomista: fuzja PKN Orlen – Lotos była błędem
Spytany o to, czy po ewentualnym zwycięstwie opozycji w tegorocznych wyborach parlamentarnych, powinno się dokonać ponownego rozbicia Orlenu, Grabowski powiedział, że właśnie tak należy zrobić.
– Należy przywrócić zręby konkurencyjności na rynku paliw, jeśli będzie to skutkowało rozbiciem lub wpuszczeniem zagranicznego kapitału. Absolutnie tak! – mówił gość rozgłośni.
Jak zaznaczył, „gospodarka musi być oparta na prywatnych podmiotach, działających na konkurencyjnym rynku”.
Bogusław Grabowski wzywa do prywatyzacji
Były członek RPP uważa, że „jedynie najbardziej strategiczne firmy” powinny zostać w rękach państwa.
– Natomiast w długim okresie nie widzę powodu, by jakiekolwiek takie spółki były. Nawet firmy zbrojeniowe w USA są prywatne, tak samo jak lotniska, wiadukty czy autostrady – mówił ekonomista.
W serii pytań, gdzie gość miał odpowiedzieć krótko „tak” lub „nie”, Grabowski zgodził się ze stwierdzeniami, że należy ograniczyć wydatki socjalne, że konieczne jest wydłużenie wieku emerytalnego oraz że w przypadku III kadencji rządów PiS, Polskę czeka „druga Grecja”.
Jak dodał, aby zapobiec wzrostowi inflacji, „przydałaby się druga kadencja Bogusława Grabowskiego w Radzie Polityki Pieniężnej”. W rozmowie opowiedział się także za wprowadzeniem w Polsce euro.
Kim jest Bogusław Grabowski?
Ekonomista Bogusław Grabowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego oraz University of Windsor w Kanadzie. W swoim życiorysie ma między innymi stanowisko wicewojewody łódzkiego i prezesa zarządu banku LG Petrobank.
W 1998 roku został powołany do składu I kadencji Rady Polityki Pieniężnej, w której zasiadał do 2004 roku.
W 2010 roku ówczesny premier Donald Tusk powołał Radę Gospodarczą, w której skład weszli między innymi ekonomiści i przedstawiciele banków. Znalazł się wśród nich Grabowski, jak również obecny premier Mateusz Morawiecki.
Źródła: i.pl. Radio ZET

dś