Statystyki dotyczące zakażeń grypą pokazują, że choruje coraz więcej osób. Minister zdrowia przekazał, że w tym sezonie grypa jest "absolutnie rekordowa".
– Rzeczywiście ten sezon jest absolutnie rekordowy, jeśli można tak powiedzieć, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na grypę. W tej chwili u nas w Polsce już jest sytuacja zdecydowanie lepsza niż chociażby była na przełomie roku. W tej chwili notujemy nieco poniżej 30 tys. przypadków dziennie – poinformował na antenie TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski.
Rośnie liczba zakażeń grypą
Z meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH wynika, że w styczniu w kraju odnotowano 980 959 zakażeń grypą lub podejrzeń zakażeń a w lutym 738 504.
To prawie trzy razy więcej niż w ubiegłym roku, kiedy w styczniu odnotowano 288 062 zakażeń, a w lutym 278 145.
Podobnie wyglądają dane dotyczące Wielkopolski. Według raportów Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w styczniu w regionie potwierdzono 532 zakażenia grypą, a 123 849 podejrzeń zachorowań. W lutym grypę potwierdzono u 122 osób, podejrzeń zachorowań było 87 183. Rok wcześniej w styczniu grypą zakaziło się siedmiu Wielkopolan, a w lutym zaledwie czworo.
Zgony z powodu wirusa grypy
Tym, co niepokoi ekspertów jest nie tylko wzrost zachorowań, ale także duża liczba zgonów spowodowanych wirusem grypy. Tylko od początku roku do 28 lutego NIZP-PZH odnotował 88 zgonów. Z tej liczby aż 71 odnotowano w styczniu.
W Wielkopolsce w pierwszym miesiącu tego roku z powodu grypy zmarło 28 osób. Z kolei w lutym odnotowano sześć zgonów.
Jak podkreślają eksperci, najlepszą ochroną przed zakażeniem wirusem grypy są szczepienia. Przypomnijmy, że w tym sezonie szczepienia przeciw grypie są bezpłatne dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75. roku życia (otrzymają ją na podstawie wystawionej recepty). Częściową refundację (50 proc.) otrzymują pacjenci powyżej 65. roku życia. Szczepionka jest płatna w połowie także w przypadku dzieci oraz niektórych osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg grypy.
Polacy nie chcą się szczepić
Jednak raporty i lekarze wskazują, że chętnych na szczepienie przeciw grypie jest niewielu.
- Niestety po pandemii COVID-19 i wzmożonej ogólnoświatowej akcji szczepień obserwujemy w naszym społeczeństwie zmniejszoną motywację do ich wykonywania. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Niestety dane, które otrzymaliśmy z Centrum e-Zdrowia wskazują, że w tym sezonie jest bardzo niskie zainteresowanie szczepieniami - przekazał PAP prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Obserwuj nas także na Google News
W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca. Lekarze podkreślają jednak, że w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...
