W środę prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą zmieniającą zasady przyznawania emerytur pomostowych. Do tej pory przysługiwały one tylko osobom, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach do 1 stycznia 1999 roku. Teraz limit dotyczący tego terminu został zniesiony.
Kto skorzysta z emerytur pomostowych?
Według danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu br. emeryturę pomostową pobierało 40,8 tys. osób. Po uchyleniu wygasającego charakteru tych świadczeń liczba osób, które skorzystają z tego świadczenia, wyniesie:
- 2024 – 7,3 tys.,
- 2029 – 4 tys.,
- 2033 – 4,8 tys.
Podpisana nowelizacja zakłada wyłączenie dodatku przyznawanego za pracę w szczególnych warunkach z płacy minimalnej. Zgodnie z nowymi przepisami zwiększony zostanie także limit odliczania od dochodu kosztów związanych ze składkami na rzecz związków zawodowych.
Emerytura pomostowa 2023 – na czym polega i komu przysługuje?
Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W przypadku niektórych zawodów można jednak skorzystać z prawa do tzw. pomostówki, czyli wcześniejszej emerytury. Celem tego świadczenia jest zapewnienie odpoczynku i regeneracji osobom, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które:
- urodziły się po 31 grudnia 1948 roku,
- osiągnęły 55. rok życia (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
- wykazały okres składkowy oraz nieskładkowy w okresie przynajmniej 25 lat (mężczyźni) lub 20 lat (kobiety),
- wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
Czym jest praca w szczególnych warunkach? Chodzi o prace, których wykonywanie wiąże się z dużym ryzykiem trwałego uszkodzenia zdrowia, wykonywane w warunkach determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania różnego rodzaju środków profilaktyki medycznej, technicznej i organizacyjnej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające ich możliwości, ograniczone z powodu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Mogą to być na przykład:
- prace przy obsłudze pieców odlewniczych lub stalowniczych,
- prace na platformach wiertniczych,
- prace wewnątrz cystern oraz zbiorników o małej kubaturze po substancjach niebezpiecznych.
Prace o szczególnym charakterze to natomiast prace wymagające szczególnej odpowiedzialności, a także sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, w tym życiu lub zdrowiu innych osób zmniejsza się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w wyniku pogorszenia sprawności psychofizycznej.
Takimi pracami są np. prace kontrolerów ruchu lotniczego, pilotów, kierowców trolejbusów i autobusów, operatorów reaktorów jądrowych czy ratowników medycznych.
Źródło: