Emilewicz: Chcemy wyhamować wirusa, nie chcemy hamować gospodarski

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Te projekty to potężne wsparcie finansowe idące do konkretnych przedsiębiorców ze wszystkich branż- mówiła szefowa resortu rozwoju.
- Te projekty to potężne wsparcie finansowe idące do konkretnych przedsiębiorców ze wszystkich branż- mówiła szefowa resortu rozwoju. fot. Lukasz Gdak/ Polska Press
- Jesteśmy po roboczym spotkaniu członków rządu. Omówiliśmy wszystkie elementy, które znajdują się w pakiecie tarcza antykryzysowa– mówiła podczas konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Dziś, na roboczym spotkaniu członków rządu, omówiliśmy wszystkie elementy Tarczy Antykryzysowej. Wszystkie elementy legislacyjne zostały przez nas zatwierdzone– mówiła Emilewicz.– Jeszcze dzisiaj, do końca dnia przyjmiemy projekty ustaw, jutro rano będziemy konsultować je klubami opozycyjnymi– dodała.

Jadwiga Emilewicz zapewniła, że rząd zrobi wszystko, by w obliczu epidemii koronawirusa utrzymać jak najwięcej miejsc pracy.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg tłumaczyła, że w tarczy antykryzysowej uwzględniono projekty "potężnego wsparcia finansowego dla przedsiębiorców". - Najważniejsze jest to, że nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy. Zależy nam na tym, aby polskie rodziny, aby polscy pracownicy mieli pracę - oświadczyła minister.

- Proponujemy elastyczne podejście do czasu pracy. Pracodawca może obniżyć płace o 20 proc. Państwo dopłaci do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Będzie to trwało 3 miesiące- dodała.

- Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa w kłopotach, będziemy patrzyli na to, jak ich obroty spadły- tłumaczyła Maląg. - Jeśli spadły o 15 proc. przez dwa miesiące, będziemy porównywali ten rok do roku poprzedniego. Jeśli obroty spadną o 25 proc. będziemy porównywali miesiąc do miesiąca- dodała.

- Przygotujemy wniosek, który pojawi się na stronie, dzięki czemu ograniczymy biurokrację i wnioski będą automatycznie przekierowane do poszczególnych urzędów skarbowych. Zrezygnujemy również z opłaty prolongacyjnej- powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów.

Jak wyjaśniał, jednym z najczęstszym sygnałów od obywateli było odroczenie lub umorzenie należności podatkowych.

- Obecnie firmy mogą występować do Urzędu Skarbowego o rozłożenie na raty, przesunięcie terminu lub umorzenie podatków państwowych- powiedział.

Z kolei Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska przypomniała, że w tym tygodniu wprowadzony został uproszczony jednostronicowy formularz wniosku odroczenia terminu płatności.

- W PFR mamy instrumenty kapitałowe; jeżeli któryś przedsiębiorca potrzebuje podwyższyć swój kapitał, jesteśmy gotowi, aby działać- powiedział prezes PFR Paweł Borys.

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej– rozwiązania zaakceptowane przez rząd:

  • Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Przewiduje on m.in.:
    - pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla:
    mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników, jeżeli były zgłoszone jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r. (chodzi o składki za wszystkich pracowników);
    - samozatrudnionych i zleceniobiorców, jeżeli prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r.
  • świadczenie miesięczne w kwocie do około 2 tys. zł – dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych;
  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.
  • Pakiet, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, zaakceptował dziś rząd.

Na pakiet składają się: projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa); projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy); projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR)- czytamy w komunikacie prasowym.

Co to jest tarcza antykryzysowa?

Celem rządu w obliczu pandemii koronawirusa jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowotnego obywateli i firm. Koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą powinny być rozłożone pomiędzy sektor przedsiębiorstw, pracowników, system finansowy i sektor publiczny w sposób solidarny i adekwatny do możliwości, z dbałością o bezpieczeństwo wszystkich sfer życia społecznego i gospodarczego w Polsce. Szacowana całkowita wartość tego pakietu to co najmniej 10 proc. PKB.

Obejrzyj wideo:

Tarcza antykryzysowa. „Brakuje odważnych ruchów”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emilewicz: Chcemy wyhamować wirusa, nie chcemy hamować gospodarski - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przyleciał transport sprzętu medycznego z Chin bo Chiny już mają za sobą epidemię. Nie wprowadzając zafajda nych tarcz chroniących biznes rozprawili się w 2 miesiące po wprowadzeniu jedynego sposobu na epidemię, totalna kwarantanna wszystkich. My wspieramy biznesmenów a jak zabraknie kasy to i tak wywalą ludzi na pysk. a reszta zarażona będzie zasuwać by tym razem państwo nie padło.

G
Gość

to kpina ! bez zamknięcia wszystkich zapalnych ognisk w tym zakładów pracy nie da się szybko tanio i humanitarnie zlikwidować epidemii. skazuje się ludzi na niesamowity stres potworne niedogodności zakażenia utratę zdrowia i śmierć nie tylko zarażonych ale wszystkich innych których się nie leczy operuje nawet nie ma wizyt u lekarza a leków brakuje.Wszystko po to by biznes miał kasę. Chiny pokazały jak szybko można opanować sytuację, ale Chińczycy nie kierowali się tylko biznesem. Jak trzeba było zamknęli fabryki a po niespełna 2 miesiącach produkują prawie pełną parą. I to jest myślenie .Wydawanie 200 miliardów by przez kilka dni finansować biznesmenów i utrzymywać ich pracowników to wyrzucanie kasy w błoto a raczej wydanie na "ośmiorniczki" . Za 200 miliardów można zamknąc totalnie kraj tam gdzie niezbędne przy czym starczy na utrzymanie przez ten czas na biznesmenów ( po co są skoro trzeba im pomagać a sami nawet jednej swojej akcji nie sprzedadzą nawet skarpetek w lombardzie nie zastawią) i pracowników i najważniejsze - przerwie się łańcuch zakażeń.

Jestem pewien że po epidemii będzie mnóstwo pozwów o spowodowanie utraty zdrowia i życia oraz straty ekonomiczne przy nieuzasadnionej obniżce stóp procentowych w celu ratowania kilku biznesowych cwaniaków.

P
Paweł z Nowej Huty

Martwię się o zdrowie Tuska. Kaszlał i miał podwyższoną temperaturę. Siedzi w domu w Brukseli i mu nawet testu nie zrobili - skandal. On musi żyć. Tylko ona może uratować nas i całą Europę.

W TVP nie chcą podać jak on dzisiaj czuje się, tylko pokazują Kidawę jak nawołuje do kupna "inspiratorów".

Wróć na i.pl Portal i.pl