Spis treści
Stan wyjątkowy na Islandii
W czwartek, 8 lutego, na półwyspie Reykjanes na Islandii ponownie wybuch wulkan, co skłoniło władze do wprowadzenia stanu wyjątkowego. W położonym w południowo-zachodniej Islandii regionie lawa przerwała dostawy ogrzewania oraz ciepłej wody, w tym na lotnisko Keflavik.
Gudjon Helgason, rzecznik zarządcy lotniska, przedsiębiorstwa Isavia, zapewnił nadawcę publicznego RUV, że jak dotąd awaria miała ograniczony wpływ na działalność portu lotniczego.
"Jesteśmy dobrze przygotowani na spadek temperatury wewnątrz terminala" - podkreślił.
Apel do mieszkańców
Islandzki Departament Ochrony Ludności zaapelował do mieszkańców o oszczędzanie energii elektrycznej w obawie przed przeciążeniem sieci. Wcześniej zdołano zabezpieczyć słupy wysokiego napięcia.
Spływająca lawa uszkodziła drogę prowadzącą do kąpieliska termalnego Błękitna Laguna.
Według relacji RUV z oddalonego od miejsca erupcji o trzy kilometry Reykjaviku widać pomarańczową łunę, a w Grindaviku, miejscowości ewakuowanej w styczniu po ostatnim wybuchu, zaobserwowano opad wulkanicznego żużlu.
Wulkany na Islandii
Wulkany na Islandii są znane ze swej potężnej aktywności wulkanicznej oraz wpływu na krajobraz i życie mieszkańców. Islandia leży na granicy dwóch płyt tektonicznych, co sprawia, że jest jednym z najbardziej aktywnych regionów wulkanicznych na świecie.
Wulkanizm na wyspie jest częściowo spowodowany działalnością tzw. plamy gorąca, pod której wpływem magma dostaje się blisko powierzchni Ziemi. Najbardziej znane wulkany to m.in. Hekla, Katla czy Eyjafjallajökull, ten ostatni szczególnie znany ze swojej erupcji w 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy nad Europą na kilka dni.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ag
Źródło: