System ESP pojawił się w Mercedesach w połowie lat 90. Skonstruowali go specjaliści z Boscha. Pierwszym autem, które w wyposażeniu opcjonalnym miało ESP, był Mercedes S600 w wersji coupé. W modelu z napędem na cztery koła pierwszy raz wprowadziła system firma Audi.
Co to jest system ESP?
System ESP - skrót od Electronic Stability Program - to elektroniczny układ, którego zadaniem jest stabilizacja toru jazdy, co ma ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa jazdy samochodem.
ESP stabilizuje tor jazdy samochodu szczególnie w czasie pokonywania ostrego łuku, przejmuje on kontrolę nad układami ABS i ASR i niweluje możliwość wyślizgnięcia się.
Jak działa system ESP?
System ESP korzysta z pracy układów ABS i ASR. ABS przeciwdziała blokowaniu się kół przy hamowaniu, a układ ASR z kolei pomaga w jeździe po śliskiej nawierzchni zapobiegając ślizganiu się kół. Obie te funkcje posiada również układ ESP, a jednak jego działanie sięga jeszcze dalej.
System ESP przejmuje kontrolę nad układami ABS i ASR i niweluje możliwość wyślizgnięcia się.

System ten składa się z hydraulicznej pompy, układu sterującego, który analizuje parametry samochodu pochodzące z wielu czujników. Program ESP samoczynnie się uaktywnia - gdy wykryje możliwość wyślizgnięcia się auta z zakrętu - sterując hamulcem jednego lub kilku kół w zależności od informacji, jakie otrzymuje od czujników. Jeśli system wykryje zagrożenie nie tylko steruje hamulcami, ale także pracą silnika - może zmniejszyć poziom gazu w odpowiednim momencie.
Najważniejsze z czujników używanych przez system ESP:
- czujnik prędkości obrotowej każdego koła,
- czujnik prędkości obrotowej wokół osi pionowej,
- czujnik momentu obrotowego przenoszonego na koła,
- czujnik prędkości pojazdu,
- czujnik skrętu kierownicy,
- czujnik przyspieszenia poprzecznego,
- czujnik ciśnienia płynu hamulcowego,
- czujnik skrzyni biegów.
Jak działa system ESP - zobacz film:
Co zrobić, w czasie poślizgu, gdy działa system ESP i włączy się kontrolka systemu?

Tak naprawdę kierowca nie ma wiele do zrobienia w momencie uaktywnienia się ESP, ponieważ program działa niezależnie od tego, co zrobi osoba prowadząca samochód. Najważniejsze jest skręcenie kierownicy w odpowiednią stronę, i tak:
- przy podsterowności (auto na łuku jest wynoszone na zewnątrz drogi) trzeba delikatnie zmniejszyć skręt, by samochód pojechał szerzej po zakręcie
- przy nadsterowności (zarzucanie tyłu pojazdu) konieczny jest skręt kół w przeciwną stronę do zakrętu, szybko i bez przekładania rąk na kierownicy.
Całą resztę z reguły wykonuje system ESP.
Nazwa systemu ESP? Jakie ma nazwy w różnych markach samochodów?
Od lat 90 technologia zdążyła pojawić się w większości modeli aut. Z tego też powodu ma różne nazwy - między innymi takie: ESC, DSC, VSC, VSA, PSM, VDC, DSTC.
Zobacz, co się dzieje z samochodem bez układu ESP:
Według ekspertów system ESP znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Przydaje się rzadko, ale może uratować w wielu niebezpiecznych sytuacjach drogowych. Nawet jeśli musimy za niego dopłacić, nie powinniśmy z niego rezygnować, chociaż coraz częściej ESP montuje się w standardzie, a nie jako dodatkowo płatną opcję.
System ESP doceniła także organizacja Euro NCAP, badająca bezpieczeństwo samochodów, znana z testów zderzeniowych. Podwyższa ona o kilka punktów ocenę za obecność systemu stabilizacji toru jazdy w aucie.
30 godzin na placu manewrowym to za mało? Urzędnicy chcą umożliwić młodym adeptom jazdy szansę na podszlifowanie umiejętności pod okiem rodzica [wideo]:
POLECAMY POMORSKIE MOTOFAKTY.PL:
