Politycy uważają, że Komitet Noblowski powinien przedłużyć procedurę nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla do 31 marca 2022 r., aby umożliwić nominację do Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi Zełenskiemu i narodowi Ukrainy. Procedura nominacji wygasła 31 stycznia.
"Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który przeciwstawił się wojnie, którą toczyła mu Federacja Rosyjska. Odważni Ukraińscy mężczyźni i kobiety walczą o zachowanie demokracji i samorządności… Ludzie na całej Ukrainie powstają, by stawić opór siłom autorytaryzmu… Wierzymy, że nadszedł czas, aby pokazać narodowi Ukrainy, że świat jest po ich stronie" - czytamy w liście.
List podpisało 36 polityków z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Estonii, Bułgarii, Rumunii i Słowacji. List jest otwarty do podpisu dla przywódców politycznych na całym świecie do 30 marca.
Zdaniem ekspertów, prośba o naruszenie procedury nominacyjnej to przypadek bez precedensu w historii Nagrody Nobla. Jednak wojna Rosji z Ukrainą jest również wydarzeniem bez precedensu od czasów II wojny światowej.
Jak dotąd Komitet Noblowski nie wydał odpowiedzi.
24 lutego prezydent Rosji Putin ogłosił początek wielkiej inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą infrastrukturę, masowo ostrzeliwują dzielnice mieszkalne ukraińskich miast i wsi za pomocą artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie ginie wiele cywili, również dzieci.
