Fala chętnych do zmiany płci w Hiszpanii wzbudziła podejrzenia o nadużycia. "Ustawa trans" weszła tam na początku marca

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Fala chętnych do zmiany płci w Hiszpanii. Są podejrzenia o nadużycia
Fala chętnych do zmiany płci w Hiszpanii. Są podejrzenia o nadużycia Andrzej Szkocki/Polska Press
Tylko tydzień po wejściu w życie w Hiszpanii prawa dotyczącego osób transpłciowych, tzw. ustawy trans, pozwalającej na rejestrowanie płci odmiennej od biologicznej, urzędy stanu cywilnego odnotowały falę wnioskujących. Większość wniosków jest składana przez mężczyzn, co budzi podejrzenie o próbę wykorzystania korzystniejszej dla nich sytuacji.

Zmiana płci bez ograniczeń

Ustawa trans weszła w Hiszpanii w życie 2 marca. Zgodnie z nowym prawem, osoby powyżej 16 lat mogą bez ograniczeń rejestrować swoją płeć odmienną od biologicznej w dokumentach urzędu stanu cywilnego. Osoby w wieku od 14 do 16 lat muszą mieć do tego zgodę rodziców, zaś między 12 a 14 rokiem życia - zatwierdzenie sądowe.

Zgodnie z ustawą, każdy, kto ukończył 16 lat może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy tylko wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Decyzja musi zostać potwierdzona przez wnioskodawcę trzy miesiące później, a cała procedura trwa najwyżej cztery miesiące.

Dodatkowo istnieje możliwość, aby osoba trans powróciła do swojej poprzedniej płci, w taki sam sposób. Modyfikacja płci po raz trzeci wymaga już decyzji sądowej.

Urzędnicy boją się posądzenia o dyskryminację

Według danych, do których miał dostęp dziennik „La Razon”, tylko w ciągu jednego tygodnia do rejestru stanu cywilnego w La Coruna w Galicji wpłynęło 40 wniosków o zmianę płci, prawie wszystkie od mężczyzn, „co budzi podejrzenie o nadużycia”. W Saragossie w tym samym czasie zarejestrowano 35 wnioskodawców, a w stolicy Katalonii - ponad 20.

Hiszpańscy urzędnicy podejrzewają, że wiele osób wnioskujących o zmianę płci robi to w celu wykorzystania sytuacji związanej z nową płcią. „La Razon” wskazuje przy tym, że nie ma prawnych mechanizmów wykrywania nadużyć, jak np. w przypadku fikcyjnych małżeństw. Procedura zmiany płci w dokumentach nie wymaga niczego poza deklaracją woli wnioskodawcy.

Urzędnicy czują się bezradni podejrzewając nadużycia. Zgodnie z ustawą dotyczącą rzeczywistej i efektywnej równości osób trans i gwarancji praw osób LGTBI „poważna dyskryminacja” wobec nich jest karana grzywną w wysokości od 10 tys. do 150 tys. euro.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl