•Piątek, godz. 9.00
Woda w Trestnie opadła już do poziomu 426 cm. Stan alarmowy nie jest też już przekroczony w Oławie - poziom rzeki obniżył się do 550 cm. Stan alarmowy Odra osiągnęła za to w Ścinawie (poziom rzeki to 460 cm przy poziomie alarmowym 400 cm) oraz w Głogowie (466 cm przy stanie alarmowym 450 cm).
•Czwartek, godz. 20.00
Od godz. 17 woda na Odrze w Trestnie zaczyna opadać. Jest już 10 cm poniżej stanu alarmowego. Obecnie Odra ma tutaj 440 cm głębokości. Stany ostrzegawcze na Odrze obowiązują w Brzegu Dolnym, Malczycach i Ścinawie. W Głogowie o 8 cm przekroczony jest stan alarmowy.
•Czwartek, godz. 14.45
Aktualny poziom Odry na wodowskazach Oławie i Trestnie:
- Oława – 604 cm (trend malejący), stan ostrzegawczy – 500 cm, stan alarmowy 560 cm
- Trestno – 444 cm (trend bez zmian), stan ostrzegawczy – 380 cm, stan alarmowy 450 cm
•Czwartek, godz. 13.
Film i najnowsze zdjęcia z przejścia fali kulminacyjnej na Odrze. Zobaczcie materiale poniżej.
Tak wielka woda przechodzi przez Wrocław. Zobacz film i zdjęcia
•Czwartek, godz. 11.15
Aktualny poziom Odry na wodowskazach w Brzegu, Oławie i Trestnie:
- Brzeg – 530 cm (trend malejący od środowego popołudnia), stan ostrzegawczy – 460 cm, stan alarmowy 530 cm
- Oława – 611 cm (od północy trend malejący), stan ostrzegawczy – 500 cm, stan alarmowy 560 cm
- Trestno – 444 cm (trend bez zmian), stan ostrzegawczy – 380 cm, stan alarmowy 450 cm
•Czwartek, godz. 8
Fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Wrocławia. Na wodowskazie w Trestnie o godz. 8 poziom wody osiągnął 444 cm, a więc już tylko 6 cm brakuje do stanu alarmowego. Na szczęście od blisko godziny poziom rzeki w tym miejscu nie zmienia się. I wszystko wskazuje na to, że już nie wzrośnie. - Fala wezbraniowa jest już we Wrocławiu. Prognozy mówiły o poziomie 445 cm w Trestnie, nie zostanie więc przekroczony stan alarmowy. Taka woda nie stanowi żadnego zagrożenia, ale oczywiście monitorujemy sytuację na bieżąco - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Grzegorz Rajter z wrocławskiego ratusza. Woda w Odrze na wodowskazie w Oławie już spada. Bardzo powoli, ale jednak. O godz. 7.40 odnotowano tu 617 cm, a więc o 7 cm mniej, niż w kulminacyjnym punkcie w środę późnym wieczorem.
•Środa, godz. 20.30
Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Oławę. Po intensywnym deszczu woda zalała stadion miejski przy ul. Sportowej oraz garaże przy ul. Rybackiej. Deszczówka nie miała gdzie spływać, poziom wód jest bardzo wysoki. Odra osiągnęła już poziom 624 centymetrów na wodowskazie przy moście. Tendencja jest wciąż rosnąca i niewykluczone, że w najbliższych godzinach poziom Odry zbliży się do 630 cm. Straż pożarna ma pełne ręce roboty przy pompowaniu wody z zalanych miejsc.

•Środa, godz. 19.15
W ciągu ostatnich godzin Odra, mimo wysokiego już poziomu, zaczęła mocniej przybierać w Oławie, to zapowiadana fala wezbraniowa. Aktualny poziom Odry na wodowskazach w Brzegu, Oławie i Trestnie:
- Brzeg – 566 cm (trend malejący - w ostatnich godzinach -2 cm), stan ostrzegawczy – 460 cm, stan alarmowy 530 cm
- Oława – 622 cm (trend rosnący - w ostatnich godzinach wzrost aż o 11 cm), stan ostrzegawczy – 500 cm, stan alarmowy 560 cm
- Trestno – 438 cm (trend rosnący - w ostatnich godzinach +6 cm), stan ostrzegawczy – 380 cm, stan alarmowy 450 cm
•Środa, godz. 14.15
Nowe ostrzeżenie hydrologiczne dla Dolnego Śląska. - W związku ze spływem wód opadowych, wystąpią wzrosty stanów wody z przekroczeniami stanów ostrzegawczych lokalnie alarmowych. W szczególność w zlewni: Baryczy, Bobru, Bystrzycy, Kwisy, Kaczawy, Małej Panwi, Nysy Kłodzkiej, Ślęzy i Widawy - informuje synoptyk IMGW-PIB Karina Kózka z Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.
•Środa, godz. 13.15
Aktualny poziom Odry na wodowskazach w Brzegu, Oławie i Trestnie.
- Brzeg – 568 cm (trend bez zmian), stan ostrzegawczy – 460 cm, stan alarmowy 530 cm
- Oława – 611 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 500 cm, stan alarmowy 560 cm
- Trestno – 432 cm (trend bez zmian), stan ostrzegawczy – 380 cm, stan alarmowy 450 cm
•Środa, godz. 12.00
Dla całego Dolnego Śląska obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu. Prognozowana wysokość opadów to 20 - 35 mm, miejscami do 45 mm. Ostrzeżenie obowiązuje do północy.
•Środa, godz. 10.30
Wodowskaz na Odrze w Oławie pokazuje już 605 cm. - Woda przybiera około 2 cm na godzinę. Fala wezbraniowa dotrze do Oławy dziś w godzinach popołudniowych. Prognozy są bardziej optymistyczne niż jeszcze wczoraj. Mówią, że Odra osiągnie poziom 630 centymetrów, to o 10 centymetrów mniej niż prognozowano wcześniej - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Zbigniew Golemo z biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Oławie. - Jeszcze wczoraj obawialiśmy się zalania drogi z Oławy do Jelcza-Laskowic. Dziś to ryzyko jest już minimalne - dodaje Zbigniew Golemo.
•Środa, godz. 9
Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Brzeg.
•Środa, godz. 7.30
Poziom wody w Odrze ciągle rośnie. Nad ranem w Oławie przekroczył on 600 cm. Dokładnie o godz. 7.30 wskazywał 601 cm. O 41 cm został przekroczony stan alarmowy. Trend cały czas jest rosnący. Podobnie jak Brzegu. Z kolei woda na Odrze w miejscu ujścia Nysy Kłodzkiej już opada. Przez noc o kilka cm wzrósł również poziom wody na wodowskazie w Trestnie. Aktualnie wynosi on 428 cm. Tutaj wody przybywa bardzo powoli.
•Wtorek, godz. 21.30
Coraz poważniejsza sytuacja na Odrze w Oławie. Jej stan - zgodnie z prognozami wciąż rośnie i będzie rósł jeszcze przynajmniej przez dobę. We wtorek wieczorem rzeka osiągnęła tu 589 cm - to 29 cm powyżej stanu alarmowego. Według prognoz, w nocy ze środy na czwartek wodowskaz wskaże w Oławie aż 640 cm. Przy moście w Oławie we wtorek wieczorem gromadzili się pojedynczy mieszkańcy - na razie jednak bardziej z ciekawości, niż po to by usypywać worki z piaskiem. Na razie - według powiatowych i miejskich służb - nie ma takiej potrzeby. - Obecnie sytuacja w mieście jest stabilna i monitorowana na bieżąco, a siły i środki są w gotowości do użycia - głosi komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Miasto ostrzega jednak mieszkańców przed planowanymi na najbliższe dni intensywnymi opadami deszczu. Wciąż jest ryzyko zalania drogi z Oławy do Jelcza-Laskowic. Woda widoczna jest już w lesie między tymi miejscowościami. Wysoka fala na Odrze do Wrocławia dotrze około piątku. Na razie Odra na wodowskazie w Trestnie ma od kilku godzin stały poziom - około 422-423 cm (oznacza to przekroczenie stanu ostrzegawczego).

•Wtorek, godz. 15.00
Przez ostanie godziny znów o kilka centymetrów podniósł się poziom Odry w Brzegu i Oławie. Sytuacja w Trestnie oraz na Opolszczyźnie, przy ujściu Nysy Kłodzkiej do Odry unormowała się, woda utrzymuje wcześniejszy poziom. To oznacza, że fala wezbraniowa znajduje się w okolicach Brzegu i zgodnie z wcześniejszymi prognozami, powinna jutro dotrzeć do Oławy.
•Wtorek, godz. 13.00
O godz. 13 Odra w Trestnie na granicy Wrocławia sięgała 421 cm, przekraczając o 41 cm stan ostrzegawczy. Do stanu alarmowego brakuje 29 cm. - Według najnowszych danych z Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, w ciągu najbliższych dni, czyli w środę i czwartek, Odra we Wrocławiu nie przekroczy stanu alarmowego - informuje portal GazetaWroclawska.pl Grzegorz Rajter z wrocławskiego ratusza. Tymczasem wciąż rośnie poziom Odry w Oławie. W poniedziałek przed północą osiągnął stan alarmowy (560 cm), teraz wzrósł już do 581 cm.
•Wtorek, godz. 11.00
Starosta oławski Zdzisław Brezdeń ogłosił od godz. 12 we wtorek stan pogotowia przeciwpowodziowego dla miasta Oławy, miasta i gminy Jelcz-Laskowice oraz gminy Oława. Polecił też gminom, by miały w gotowości siły i środki do udziału w akcji przeciwpowodziowej oraz zarządził stały monitoring wałów i urządzeń hydrotechnicznych. - Na razie jest bezpiecznie. Ale maksymalnego poziomu wody w Odrze spodziewamy się dopiero w nocy ze środy na czwartek - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Zbigniew Golemo z biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Oławie. W nocy ze środy na czwartek na wodowskazie w Oławie rzeka może sięgać 640 cm. - To już poważna woda. Ona też nie powinna stworzyć zagrożenia, ale będziemy w gotowości - dodaje Golemo. Zagrożenie może dotyczyć szczególnie drogi nr 455 z Oławy do Jelcza-Laskowic. Leży ona na terenie polderu zalewowego Lipki. Przy tak wysokim poziomie Odry jest ryzyko jej zalania. Dla porównania, podczas powodzi w 1997 roku woda w Oławie sięgała 766 cm, a w roku 2010 - 765 cm. Podtopionych zostało wtedy kilka podoławskich miejscowości.
•Wtorek, godz. 8.50
Poziom Odry w rejonie Wrocławia wciąż rośnie. Po tym jak w Oławie w poniedziałkowy wieczór osiągnęła ona stan alarmowy (560 cm), przez noc "dołożyła" jeszcze kolejne 17 cm. We wtorek o godz. 9 poziom wody na wskaźniku przy moście Chrobrego wynosił 577 cm. Wody przybywa również w Trestnie na rogatkach Wrocławia. Na tym wodowskazie stan alarmowy wynosi 450 cm. Jeszcze wczoraj wieczorem było tam 407 cm, ale we wtorkowy poranek wodowskaz pokazuje 416 cm a tendencja jest wciąż rosnąca, podobnie jak na wcześniejszych punktach pomiarowych w Oławie i Brzegu.
•Poniedziałek, godz. 23.10
Poziom Odry w Oławie rośnie w szybkim tempie. O godz. 23.10 w poniedziałek rzeka przy moście przy ul. Bolesława Chrobrego osiągnęła poziom alarmowy - 560 cm. A wody będzie jeszcze przybywało - jej poziom wciąż rośnie na wcześniejszych punktach pomiarowych - w Brzegu na Opolszczyźnie oraz przy ujściu Nysy Kłodzkiej. Dopiero dotrze tu woda, z którą w weekend walczyli mieszkańcy powiatu kłodzkiego. Stan Odry w Trestnie na granicy Wrocławia na razie jest stabilny. Ale fala wezbraniowa dotrze tutaj dopiero w środę. Do stanu alarmowego w Trestnie brakuje 42 cm.
•Poniedziałek, godz. 20.30
Odra na wodowskazie w Oławie sięga już 554 cm, do stanu alarmowego brakuje zaledwie 6 cm. Od wtorku na terenie całego powiatu oławskiego będzie obowiązywał stan pogotowia przeciwpowodziowego. - Na chwilę obecną nie ma żadnego zagrożenia - czytamy w komunikacie wydanym przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.
•Poniedziałek, godz. 19.00
W dalszym ciągu podnosi się poziom Odry w Oławie. O godzinie 19 woda sięgała tu 554 cm, a poziom miał trend rosnący - woda podnosi się o kilka centymetrów w ciągu godziny. Poziom alarmowy w Oławie to 560 cm. Wodę widać już w niektórych miejscach w lesie między Oławą a Jelczem-Laskowicami. To część polderu zalewowego Lipki, który jest otwierany w razie wysokiego stanu wody w Odrze. Na razie nie zapadła decyzja o jego uruchomieniu. W Trestnie na granicy Wrocławia woda o godz. 19 miała 406 cm, przy poziomie alarmowym 460. Na szczęście powoli opada woda w Widawie we Wrocławiu. Bardzo wysoki jest też poziom rzeki Oławy. O godz. 19 na wodowskazie w Oławie woda sięgała w tej rzece 261 cm, przy stanie alarmowym 250 cm.
•Poniedziałek, godz. 19.00
Dla zlewni rzeki Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia. - W związku z przemieszczaniem się wód opadowych, stany wody na Odrze będą wzrastały w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, odcinkami alarmowych - podała w komunikacie Wioleta Aniśkiewicz z Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorkowego południa.
•Poniedziałek, godz. 15.00
Kilkudniowa poprawa pogody pozwoli przygotować się na duży deszcz, spodziewany w drugiej połowie tygodnia – mówił dziś wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma po posiedzeniu sztabu kryzysowego. W niektórych miejscach regionu sytuacja na rzekach przypomina tę z 2010 roku, kiedy woda zalała m. in. wrocławski Kozanów. - Jesteśmy jednak do niej lepiej przygotowani – zapewnia Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Czytaj więcej na ten temat
•Poniedziałek, godz. 11.20
Masy wody w Odrze przepływają przez Wrocław. Rzeka przybrała 80 cm od piątku, otwarty jaz przy moście Pomorskim
Czytaj więcej na ten temat, zobacz najnowsze zdjęcia
•Poniedziałek, godz. 9.10
Konferencja wojewody dolnośląskiego na temat zagrożenia powodziowego. Eksperci: Skala zagrożenia jest zupełnie inna niż w 1997 czy choćby 2010 roku. Zbiorniki są przygotowane na przyjęcie wody i to już się dzieje. Nowy zbiornik Racibórz również jest gotowy, pomoże obniżyć poziom wody na Odrze - trwają jego odbiory przy obecnej sytuacji na Odrze, będą one jeszcze bardziej efektywne.
•Poniedziałek, godz. 8.45
Lokalne podtopienia w pobliżu Odry pod Wrocławiem
Odra zbliża się do stanu alarmowego - czytaj więcej na ten temat
•Poniedziałek, godz. 7.00
Na Odrze, Widawie i Oławie wciąż mamy przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe. Na szczęście sytuacja nieco się ustabilizowała, w nocy z niedzieli na poniedziałek poziom wody znacząco się nie zmienił. Oto wskazania wodowskazów o godz. 7.30 w poniedziałek:
RZEKA ODRA
- Oława – 531 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 500 cm, stan alarmowy 560 cm
- Trestno – 391 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 380 cm, stan alarmowy 450 cm
RZEKA OŁAWA:
- Zborowice – 231 cm (trend malejący), stan ostrzegawczy – 230 cm, stan alarmowy 250 cm
- Oława - 261 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 200 cm, stan alarmowy 250 cm
RZEKA WIDAWA
- Krzyżanowice – 178 cm (trend malejący), stan ostrzegawczy – 150 cm, stan alarmowy 200 cm
Ponadto stany alarmowe na rzekach w okolicach Wrocławia zostały przekroczone w tych miejscach:
- rzeka Czarna woda w Gniechowicach - stan alarmowy 179 cm - stan o godz. 7.30 – 192 cm
- rzeka Ślęza w Borowie - stan alarmowy 200 cm - stan o godz. 7.30 – 240 cm
•Niedziela, godz. 22
Na Odrze, Widawie i Oławie mamy obecnie przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe:
Rośnie poziom wody w Odrze. Oto wskazania wodowskazów o godz. 20:
- Oława – 517 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 500 cm, stan alarmowy 560 cm
- Trestno – 385 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 380 cm, stan alarmowy 450 cm
Stan alarmowy na rzece Oława:
- Zborowice – 249 cm (trend bez zmian), stan ostrzegawczy – 230 cm, stan alarmowy 250 cm
- Oława - 255 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 200 cm, stan alarmowy 250 cm
Bez zmian aktualnie jest poziom wody w Widawie. Oto wskazania wodowskazów o godz. 20:
- Krzyżanowice – 180 cm (trend bez zmian), stan ostrzegawczy – 150 cm, stan alarmowy 200 cm
Ponadto stany alarmowe na rzekach w okolicach Wrocławia zostały przekroczone w tych miejscach:
- rzeka Czarna woda w Gniechowicach - stan alarmowy 180 cm - stan o godz. 20 – 192 cm
- rzeka Ślęza w Borowie - stan alarmowy 200 cm - stan o godz. 20 – 240 cm
•Niedziela, godz. 21
Tak w niedzielę wieczorem wyglądały rzeki Widawa i Oława w podwrocławskich miejscowościach m.in. Kiełczów, Wilczyce, Siechnice. Zobaczcie galerię zdjęć.
Rzeki Widawa i Oława wzbierają. Grozi nam powódź?
•Niedziela, godz. 19
Na Odrze i Widawie mamy obecnie przekroczone stany ostrzegawcze:
Rośnie poziom wody w Odrze. Oto wskazania wodowskazów o godz. 17:
- Oława – 513 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 500 cm, stan alarmowy 560 cm
- Trestno – 384 cm (trend rosnący), stan ostrzegawczy – 380 cm, stan alarmowy 450 cm
Bez zmian aktualnie jest poziom wody w Widawie. Oto wskazania wodowskazów o godz. 17:
- Krzyżanowice – 180 cm (trend bez zmian), stan ostrzegawczy – 150 cm, stan alarmowy 200 cm
•Niedziela, godz. 18.45
Jak poinformował nas mł. bryg. Andrzej Holak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, na chwilę obecną w żadnych z miejsc zarówno w samym Wrocławiu, jak i województwie, rzeki nie przekroczyły korony wałów. - Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a ilość strażaków w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych będzie zwiększana tam, gdzie rzeki zaczną wylewać - dodał dyżurny KW PSP we Wrocławiu.
•Niedziela, godz. 17.30
Aktualnie stany alarmowe na rzekach w okolicach Wrocławia zostały przekroczone w czterech miejscach:
- rzeka Czarna woda w Gniechowicach - stan alarmowy 180 cm - stan o godz. 16.30 – 193 cm
- rzeka Ślęza w Białobrzeziu - stan alarmowy 120 cm - stan o godz. 16.30 – 120 cm
- rzeka Ślęza w Borowie - stan alarmowy 200 cm - stan o godz. 16.30 – 231 cm
- rzeka Oława w Oławie - stan alarmowy 250 cm - stan o godz. 16.30 – 253 cm
Strażacy-ochotnicy z Rogowa Sobóckiego od dwóch dni monitorują wały na rzece Czarna Woda.
•Niedziela, godz. 15.30
IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla Odry, Widawy i Oławy we Wrocławiu. - Intensywne opady deszczu powodować będą wzrosty stanów wody, miejscami gwałtowne, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych oraz miejscami alarmowych - czytamy w komunikacie. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zagrożenia dyżurna synoptyk IMGW Karina Kózka ocenia na 90 procent. Ostrzeżenie dotyczy rzeki Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Widawy, całej rzeki Widawy oraz rzeki Odry od Zborowic do ujścia do Odry we Wrocławiu. Poziom wód ma gwałtownie wzrosnąć w nocy z niedzieli na poniedziałek. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9 w poniedziałek.
•Niedziela, godz. 9.00
Czy już nie mamy się czego obawiać? Niekoniecznie. Na kilku rzekach wciąż stan alarmowy jest przekroczony. W większości z nich woda powoli opada, choć są też wodowskazy, które ciągle odnotowują wzrost poziomu wody.
- rzeka Nysa Łużycka w Zgorzelcu - stan alarmowy 400 cm - stan o godz. 7 - 465 cm
- rzeka Nyska Kłodzka w Kłodzku - stan alarmowy 240 cm - stan o godz. 7 - 340 cm
- rzeka Nyska Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej - stan alarmowy 180 cm - stan o godz. 7 - 229 cm
- rzeka Biała Lądecka w Żelaźnie - stan alarmowy 140 cm - stan o godz. 7 - 199 cm
- rzeka Biała Lądecka w Lądku-Zdroju - stan alarmowy 120 cm - stan o godz. 7 - 138 cm
- rzeka Ślęza w Białobrzeziu - stan alarmowy 120 cm - stan o godz. 7 - 159 cm
- rzeka Ślęza w Borowie - stan alarmowy 200 cm - stan o godz. 7 - 215 cm
- rzeka Oława w Oławie - stan alarmowy 250 cm - stan o godz. 7 - 252 cm
•Niedziela, godz. 8.00
- W Kotlinie Kłodzkiej strażacy byli całą noc w gotowości. Monitorowaliśmy sytuację, ale nie odnotowaliśmy żadnych interwencji związanych z wezbranymi rzekami. Nad ranem opady deszczu były już coraz mniej intensywne - powiedział nam dyżurny KW PSP. Do tej pory strażacy na Dolnym Śląsku interweniowali około 100 razy w zdarzeniach związanych z podtopieniami i wysokim stanem wody w rzekach.
•Sobota, godz. 22.45
Michał Piszko, burmistrz Kłodzka: W tej chwili woda w Nysie Kłodzkiej opada. Opadł także poziom dopływów. Idą jednak w naszą stronę kolejne chmury. Czekamy, jak się zachowają, czy przekroczą Masyw Śnieżnika.
•Sobota, godz. 22.00
To będzie ciężka noc w kilku rejonach Dolnego Śląska. W Kotlinie Kłodzkiej zanotowano dotąd sumy opadów od 20 mm do 30 mm, lokalnie około 40 mm (Stronie Śląskie 42 mm). Nadal prognozuje się występowanie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do końca ważności ostrzeżenia (niedziela, godz. 9.30) od 15 mm do 30 mm. Całkowita suma opadów wyniesie od 30 mm do 50 mm, lokalnie około 70 mm.
W rejonie południowo-zachodnim zanotowano opady deszczu od 20 mm do 30 mm, punktowo więcej: w Pobiednej-68 mm, w Bogatynii-51 mm, w Przesiece-40 mm. Nadal prognozuje się występowanie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do końca ważności: Ostrzeżenia: od 20 mm do 30 mm. Całkowita suma opadów wyniesie od 50 mm do 70 mm, lokalnie około 90 mm.
•Sobota, godz. 20.30
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono również na terenie miasta i gminy Bardo.
•Sobota, godz. 20.00
Poziom wody w Nysie Kłodzkiej na wodowskazie w Kłodzku przekraczał o 90 cm stan alarmowy. O godz. 19 wskazywał 330 cm, a stan alarmowy w tym miejscu wynosi 240 cm.
•Sobota, godz. 19.30
Mobilizacja w Kłodzku. Miasto szykuje się na nadejście fali kulminacyjnej. Trwa napełnianie worków piaskiem. Jest wielu mieszkańców, pomaga też wojsko z 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej.
•Sobota, godz. 15
W Kłodzku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Gminy Leśna i Mysłakowice, a także powiat kłodzki, wprowadziły pogotowie przeciwpowodziowe.
OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE
Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu dla pięciu zlewni rzek na Dolnym Śląsku wydało ostrzeżenie III stopnia.
W związku z obserwowanymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w zlewni górnego Bobru, górnej Kwisy oraz górnej Nysy Łużyckiej prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych.
Ostrzeżenie dotyczy zlewni:
- Nysa Łużycka do Zgorzelca
- Kwisa górna do zbiornika Leśna
- Bóbr do zbiornika Pilchowice
Ponadto zlewni:
- Nysa Kłodzka do zbiornika Nysa i Ścinawka
- Barycz bez Orlej i Polskiego Rowu
Na pozostałych obszarach naszego województwa obowiązuje ostrzeżenie II stopnia. Obowiązuje ono do niedzielnego poranka.
W sobotę po południu stany alarmowe zostały przekroczone w 11 miejscach:
- rzeka Nysa Łużycka w Porajowie
- rzeka Witka w Ręczynie
- rzeka Witka w Ostróżnie
- rzeka Czarny Potok w Mirsku
- rzeka Kwisa w Gryfowie Śląskim
- rzeka Kamienica w Barcinku
- rzeka Nyska Kłodzka w Kłodzku
- rzeka Nyska Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej
- rzeka Nyska Kłodzka w Międzylesiu
- rzeka Biała Lądecka w Żelaźnie
- rzeka Biała Lądecka w Lądku-Zdroju
- rzeka Ślęza w Białobrzeziu
- rzeka Ślęza w Borowie
- rzeka Oława w Oławie
W kilku miastach i gminach ogłoszono alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe.
