- Na stacji w Trestnie najwyższe stany były notowane między północną a godziną pierwszą. Wtedy było 398 cm. Od tamtej godziny rozpoczęło się powolne opadanie wody. Sytuacja jest unormowana. Nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek się zmieniało w stanie wzrostu. Fala będzie powoli przesuwała się na kolejne stacje, czyli Brzeg Dolny, czy Malczyce – mówi Marcin Wdowikowski z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
- Fala kulminacyjna ciągle przechodzi przez Wrocław. Zwiększone są przepływy, jednak nie mamy żadnej informacji o jakimkolwiek wydarzeniu. Tak też powinno być w ciągu tej doby – mówi Waldemar Lisowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
- Prognozy pogody są optymistyczne. Nie przewidujemy opadów, ewentualnie lokalnie. Pogoda ma być dobra, co daje gwarancje, że wody nie powinny się podnosić. Obecnie w województwie dolnośląskim mamy 9 stanów ostrzegawczych i dwa alarmowe na Odrze w Ścinawie i na małej rzece Sąsiecznica w Kanclerzowicach. Jednak i tu poziom wody powinien w ciągu najbliższych godzin opadać – informuje Krzysztof Dereń z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Aktualny poziom Odry w okolicach Wrocławia
wtorek, godz. 11.00
Brzeg - stan ostrzegawczy - obecny poziom 429 cm, stan alarmowy 500 cm
Oława - stan ostrzegawczy - obecny poziom 504 cm, stan alarmowy 560 cm
Trestno/Wrocław - stan ostrzegawczy - obecny poziom 381 cm, stan alarmowy 450 cm
Brzeg Dolny - stan ostrzegawczy - obecny poziom 553 cm, stan alarmowy 630 cm
Malczyce - stan ostrzegawczy - obecny poziom 5276 cm, stan alarmowy 600 cm
Żegluga we Wrocławiu zostanie przywrócona najwcześniej w weekend. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu czekają, aż cała fala kulminacyjna przejdzie przez Wrocław. Prawdopodobnie także w weekend ponownie zamknięty zostanie kanał powodziowy, by mogły tam dalej toczyć się prace przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego.