O fałszywych policjantach można było usłyszeć już niejednokrotnie, przede wszystkim przy okazji oszustw seniorów. Teraz jednak w internecie można znaleźć też informacje o osobach, które mogą posługiwać się nieprawdziwymi odznakami policyjnymi i udają funkcjonariuszy. Kilka dni temu na Youtube pojawił się film Poradnika Prawko Plus.
- Podczas realizacji materiałów dydaktycznych dla kandydatów na kierowców, zostaliśmy zatrzymani przez podszywającego się pod policjanta w nieoznakowanym fordzie mondeo człowieka. Miał jednak pecha, bo został zdemaskowany jeszcze zanim wydawać polecenia na drodze, a nasze kamery zarejestrowały całe zdarzenie
- piszą autorzy filmu.
Na nagraniu (od ok. 12 minuty i 20 sekundy) widać, jak instruktor jedzie ul. Słowiańską i skręca w prawo w Piątkowską. Instruktor jedzie z przepisową prędkością i zatrzymuje się przed przejściami dla pieszych. Za nim widać forda mondeo, który w pewnym momencie miga długimi światłami. Po chwili instruktor zatrzymał się przed skrętem w lewo, by przepuścić nadjeżdżający z przeciwka pojazd. Kiedy ruszył, jadący za nim kierowca zatrąbił i zatrzymał się koło instruktora.
- Coś się stało, że zatrąbił? - komentuje instruktor nagrywający film.
Kierowca z drugiego pojazdu opuścił szybę i szybko machnął rzekomo policyjną oznaką. Z kolei, gdy instruktor wjechał w boczną uliczkę, rzekomy policjant włączył sygnały dźwiękowe. Kiedy instruktor się zatrzymał, rozmowa przebiegała następująco:
- Proszę okazać legitymację - mówi instruktor do rzekomego policjanta.
- Dlaczego pan utrudnia ruch?
- Musiałem jechać powoli i bezpiecznie - mówi instruktor, a jednocześnie wybiera numer na policję.
- W czym mogę pomóc - odzywa się dyżurna policjantka.
- Proszę pani, jakiś człowiek podszywa się pod policję.
- Nikt nie podszywa się pod policję - słychać głos rzekomego policjanta.
- Proszę okazać legitymację - mówi ponownie instruktor i podaje dyżurnej policjantce, że jest na ul. Rejtana w Poznaniu.
- Rozmowa z operatorką 112, którą odbywałem przez zestaw głośnomówiący, spowodowała, że "pan policjant" opuścił miejsce w pośpiechu - pisze autor filmu. A ponadto w komentarzach dodaje, że zgłosił sprawę na komisariacie policji w Szczecinie. A ten przekazał sprawę do Poznania.
- 9 stycznia komisariatu policji Poznań Jeżyce wpłynęła informacja ze szczecińskiego komisariatu o tym zdarzeniu. W związku z tym policjanci z Jeżyc prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie
- informuje Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji, dodając, że postępowanie jest prowadzone pod kątem przywłaszczenia sobie stanowiska lub publicznego posługiwania się policyjnymi odznaczeniami, do których nie ma się prawa.
Sprawdź też:
Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy kierowca mógł być zatrzymany przez fałszywego policjanta. Kilka dni temu ostrzeżenie pojawiło się także na facebookowej grupie "Gdzie suszą w Poznaniu?".
Około godziny 1 w nocy jadąc drogą między Mosiną a Puszczykowem, na nieoświetlonym odcinku drogi, poza terenem zabudowanym krążył pojazd emitujący biało-niebieskie sygnał. Kierowca dodatkowo migał długimi oraz awaryjnymi. Panowie próbowali zatrzymać nas w samym lesie, siedząc nam na ogonie, jednak nakazałem koledze jechać dalej, do oświetlonej części Puszczykowa, bo nie ma obowiązku zatrzymywania się w takim miejscu. Gdy zbliżyliśmy się do cmentarza, pojazd szybko zawrócił i udał się w drugą stronę
- czytamy post jednego z kierowców.
Ta sama osoba dodaje: - Piszę ten post ku przestrodze, ponieważ nie wszyscy wiedzą, iż kontrola przeprowadzana w nocy musi się odbyć w bezpiecznym, oświetlonym miejscu lub na komendzie, a zamiary tych panów pewnie były nieprzyjemne.
Policja: Ile zarobili komendanci w Wielkopolsce? Oto majątki...
Przedstawiciele wielkopolskiej policji podkreślają, że obowiązkiem policjanta jest podanie kierowcy swojego stopnia, imienia i nazwiska oraz przyczyny zatrzymania.
- Ponadto policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu, a nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania
- tłumaczy Iwona Liszczyńska.
I dodaje: - Legitymację służbową okazuje się w sposób umożliwiający kontrolowanemu uczestnikowi ruchu odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta, w szczególności dotyczących jego stopnia, imienia i nazwiska oraz nazwy organu, który wydał ten dokument.
Pędził ponad 160 km na godzinę w mieście! Oto rekordziści i ...
Z tego obowiązku policjant jest zwolniony, gdy dokonuje zatrzymania po pościgu lub ma uzasadnione podejrzenie, że w środku samochodu są osoby, które popełniły przestępstwo.
W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, że faktycznie zatrzymuje nas funkcjonariusz, najlepiej po prostu zadzwonić na policję i poinformować o zdarzeniu.
Zobacz też:
Kuriozalne przestępstwa: Złodziej zasnął w mieszkaniu, które...
Świnie na wolności, rozbite piwo, czekolada na autostradzie ...
