Legendarnego skoczka wzwyż pokonał chłonniak
„Z ciężkim sercem mój wieloletni przyjaciel i klient Dick Fosbury odszedł spokojnie we śnie w niedzielę rano po krótkim nawrocie chłoniaka” – napisał Schultier w Instagramie:
Fosbury jest znany jako twórca techniki fosbury flop, której używają wszyscy współcześni skoczkowie wzwyż. W 1967 roku, kiedy Fosbury wpadł na pomysł flopa fosbury i zaczął raz za razem atakować poprzeczkę techniką „back-first” (plecy-najpierw), został uznany za dziwaka. Sytuacja zmieniła się po tym, jak Amerykanin wygrał konkurs na igrzyskach olimpijskich w Meksyku 1968 roku z rekordem świata wynoszącym 2,24 metra.
Zaczynał od nożyc, a skończył techniką, którą zaczął stosować cały świat
Początkowo próbował zastosować technikę, znaną jako metoda pionowych nożyc. Potem zaczął eksperymentować z tą techniką, stopniowo ją dostosowując do bardziej komfortowego skoku i uzyskiwania z niej większej wysokości. Niemniej jednak nie było to nawet w przybliżeniu tak skoordynowane, jak dobrze wykonany skok metodą przerzutową, a jeden z historyków nazwał wczesne próby Fosbury'ego „napadem powietrznym”.
Ale stopniowo dziwaczna technika zaczęła przynosić rezultaty i stopniowo uzyskiwał wyższe skoki. Dick sukcesywnie zmieniał swoją pozycję podczas skoku, tak że w ostatnim roku zaczął przechodzić przez poprzeczkę tyłem, głową do przodu, wyginając swoje ciało nad poprzeczką i kopiąc nogami w powietrze pod koniec skoku. Wymagało to od niego wylądowania na plecach, a wówczas lądowisko nie należało do miękkich – była to zwykle twarda powierzchnia (wykonana z trocin, wiórów lub piasku) i kontakt z podłożem bywał bolesny. Szczęśliwie dla Fosbury'ego na początku lat 60. w Stanach Zjednoczonych nastąpiła wymiana powierzchni lądowania na gumę piankową i lądowanie stało się bardziej komfortowe.
Wszoła powtórzył w Montrealu meksykański sukces prekursora flopa
Po zwycięstwie Fosbury'ego na igrzyskach w Meksyku '68 w następnych igrzyskach olimpijskich 1972 w Monachium 28 z 40 skoczków używało jego techniki, chociaż złoty medalista, Estończyk reprezentujący Związek Radziecki, Jüri Tarmak stosował technikę przerzutową. W kolejnych igrzyskach w Montrealu 1976 flopem wygrał złoty medal olimpijski Jacek Wszoła. Ale w 1980 roku w Moskwie, choć 13 z 16 finalistów olimpijskich skakało flopem, techniką przerzutową wygrał skoczek NRD Gerd Wessig, który o 5 cm przeskoczył Wszołę.
Spośród 36 medalistów olimpijskich w zawodach w latach 1972-2000 34 stosowało flopa, co uczyniło go najpopularniejszą techniką w skokach wzwyż.
Fosbury został wprowadzony do Narodowej Galerii Sław Lekkiej Atletyki USA (National Track and Field Hall of Fame) w 1981 roku.
