Fundusze z KPO. Komisarz UE Janusz Wojciechowski: Rosną szanse Polski

Adam Kielar
Opracowanie:
Kiedy Polska otrzyma pieniądze na realizację KPO?
Kiedy Polska otrzyma pieniądze na realizację KPO?
Komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski powiedział, że rosną szanse na to, by Polska otrzymała środki z Krajowego Planu Odbudowy. Gość portalu PAP.PL dodał również, że nie ma zagrożenia, że Warszawa nie dostanie pieniędzy z funduszy rolnych oraz funduszu spójności.

Komisarz był m.in. pytany przez PAP.PL o to, czy do Polski trafią środki w Krajowego Planu Odbudowy. Obecnie są one blokowane przez Komisję Europejską. W piątek na temat KPO w Brukseli rozmawiał z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem oraz wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą polski minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. W przyszłym tygodniu rozmowy na ten temat będą kontynuowane na poziomie roboczym.

Komisarz Janusz Wojciechowski o funduszach z KPO dla Polski

Wojciechowski podkreślił, że misja Szynkowskiego vel Sęka jest bardzo ważna. Dodał, że jego zdaniem rozmowy przybliżają Polskę i Komisję do zakończenia sprawy, to znaczy uruchomienia wypłat z KPO.

– Myślę, że jest coraz większa szansa (na wypłatę środków z KPO) (...) Jestem optymistą, jeśli chodzi o wynik tych rozmów – ocenił.

Według komisarza, środki z KPO są bardzo ważne dla całej gospodarki, w tym także dla polskiego rolnictwa - w szczególności przetwórstwa.

Komisarz ds. rolnictwa odnosząc się do rozbieżności między polskim rządem, a Komisją Europejską ws. KPO, powiedział, że nazwałby to bardziej dialogiem niż sporem. Przypomniał, że polski KPO został przyjęty przez Komisję 1 czerwca br., później został zatwierdzony też przez Radę.

Kamienie milowe. Komisarz UE: Polska spełnia warunki

Wojciechowski przyznał, że wątpliwości Komisji dotyczą tego, czy wszystkie tzw. kamienie milowe zostaną spełnione, a to jest jeden z elementów wypłaty środków.

– W moim przekonaniu Polska spełnia także w zakresie praworządności warunki, które pozwalają na wypłatę funduszy odbudowy. Nie wszyscy podzielają ten pogląd. Myślę, że jest potrzeba objaśniania tego, co się dzieje w Polsce z reformą sądownictwa. Nie dla wszystkich są to sprawy w pełni jasne – powiedział.

Unijny komisarz zapewnił ponadto, że wbrew różnym doniesieniom, środki w nowej perspektywie finansowej z Funduszu Spójności, czy Wspólnej Polityki Rolnej, nie są zagrożone.

– Polska spełnia wszystkie warunki, żeby otrzymywać i fundusze rolne, i fundusze spójności. Dyskusja dotyczy tylko funduszy z KPO – zaznaczył.

Co z funduszami UE na rolnictwo?

Odnosząc się do funduszy rolnych, komisarz przypomniał, że polscy rolnicy już od października 2020 r. korzystają z budżetu UE na nową perspektywę. Dodał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów ma też zatwierdzony przez KE Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027. Jego budżet wynosi ponad 25 mln euro.

Według Wojciechowskiego, polski Plan Strategiczny jest "bardzo dobry" i kieruje on bardzo duże środki na wsparcie rolników i hodowców.

Przypomniał, że na tzw. dobrostan zwierząt, czyli na poprawę warunków hodowli zwierząt, Polska zamierza wydać 1,7 mld euro.

– To jest więcej niż cała UE - 27 krajów wydało na dobrostan zwierząt w poprzednich siedmiu latach – zauważył.

W ramach Planu Strategicznego wsparcie przewidziane jest również na tzw. rolnictwo węglowe. Chodzi m.in. o ograniczenie emisji CO2, zatrzymywanie go w glebie. Wojciechowski podkreślił, że rolnicy otrzymają dodatkowe środki za stosowanie dobrych praktyk polegających np. na: mieszaniu słomy z glebą po żniwach, uprawie bezorkowej, stosowaniu mniejszej ilości nawozów, czy stosowanie obornika jako alternatywny dla nawozów chemicznych.

Komisarz poinformował, że w najbliższych tygodniach Komisja opublikuje projekt rozporządzenia, które pozwoli certyfikować dobre praktyki rolnicze i płacić rolnikom za ich stosowanie poza funduszami przeznaczonymi na WPR.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 listopada, 21:50, Gość:

Inne kraje dostały swoje KPO i co inflacja u nich spada ?

18 listopada, 22:54, Gość:

Tak

NIE

Dodatkowe pieniądze na rynku nie powodują spadku inflacji

K
Kielczanin
KPO to jest POŻYCZKA, w dodatku, żeby ją zaciągnąć Bruksela chce żebyśmy wypełnili... 300 (!) różnych warunków ("kamieni milowych"). Pożyczkę będziemy musieli później spłacać. To jest jedno wielkie oszustwo.
G
Gość
18 listopada, 21:50, Gość:

Inne kraje dostały swoje KPO i co inflacja u nich spada ?

Tak

G
Gość
Ziobro rozjyeabał.
l
lekarz ciecia
Piniedzy nie ma i nie bendzie!
G
Gość
Inne kraje dostały swoje KPO i co inflacja u nich spada ?
G
Gość
Unia/Niemcy nas PO prostu okradają
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl