Gdańsk: „Czas na bałtycką lub gdańską ósemkę” – wiceminister obrony narodowej o proponowanym formacie współpracy sojuszniczej

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przedstawiciele wojska, przemysłu i środowiska naukowego debatowali na Politechnice Gdańskiej o kwestiach bezpieczeństwa morskiego na polskich wodach terytorialnych. W wystąpieniu wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepy, poprzedzającym debatę, padła polityczna deklaracja woli stworzenia nowego formatu współpracy obronnej państw basenu morza bałtyckiego.

Debata „Bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury morskiej na polskich wodach Bałtyku” na dziedzińcu Heweliusza w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej poprzedzona była wystąpieniem wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepy „Świat od nowa. Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej”. Dotyczyła styku polskiej polityki zagranicznej i obronnej.

CZYTAJ TAKŻE:
Kolejna prowokacja na Bałtyku? Rosyjskie żaglowce szkoleniowe marynarki wojennej pływały w pobliżu platformy Lotos Petrobaltic

- Polityka zagraniczna powinna w większym stopniu stać się globalna, publiczna i bałtycka – mówił wiceminister Ociepa.

Globalność miałaby wynikać z tego, że do „kolektywnego Zachodu”, obszaru euroatlantyckiego, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę dołączają takie państwa jak Japonia, Korea Płd., Australia, Nowa Zelandia czy Filipiny. Jak zauważył, kreowanie skutecznej polityki w obliczu zagrożenia światową wojną może być skuteczne tylko w koordynowaniu jej z całym rosnącym blokiem „wolnego świata”.

- Polska polityka zagraniczna będzie albo globalna, albo nieskuteczna – stwierdził polityk.

Publiczny charakter polityki międzynarodowej w dobie rosnącego napięcia militarnego miałby polegać na komunikowaniu się w większym stopniu bezpośrednio z zagranicznymi społeczeństwami, opiniami publicznymi. W kwestii bałtyckiego kierunku polityki padła ważna deklaracja będąca być może zapowiedzią polskiej inicjatywy.

CZYTAJ TAKŻE:
Alert Bravo – Baltic Pipe, platformy i żegluga mogą być zagrożone atakami terrorystycznymi. Ekspert: Musimy pilnować naszej infrastruktury

- Nie przez przypadek z serca Politechniki Gdańskiej chciałbym podkreślić konieczność baltyzacji polskiej polityki zagranicznej – mówił wiceminister Marcin Ociepa. - Decyzja Finlandii i Szwecji o wstąpieniu do NATO zmienia zupełnie układ sił w regionie. W sposób oczywisty poszerzenie sojuszu o te dwa państwa skandynawskie przesunie środek ciężkości NATO jeszcze bardziej na wschód i stworzy przestrzeń do budowy kolejnego wewnętrznego formatu konsultacji i koordynacji stanowisk państw bałtyckich przed szczytami NATO na wzór „bukaresztańskiej dziewiątki”, która się bardzo dobrze sprawdza i stanowi też format konsultacji z USA. Nie raz byliśmy świadkami jak prezydent Stanów Zjednoczonych przed szczytem NATO konsultował się z przywódcami „bukaresztańskiej dziewiątki”, jako uznanego formatu reprezentacji interesów Europy Środkowo-Wschodniej. Czas na bałtycką lub gdańską ósemkę, składającą się z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii a być może także Norwegii – zadeklarował.

W ocenie wiceministra Ociepy prawdopodobieństwo bezpośredniego konfliktu Rosji a blokiem NATO jeszcze w tej dekadzie XXI wieku wynosi 50 proc., podobnie jak Chin z USA. Nałożenie się tych konfliktów oznaczałoby kolejną, znacznie bardziej niż poprzednia wyniszczającą, wojnę światową. To dużo więcej niż trzeba, by ministrowie odpowiedzialni za obronność i generalicja szykowali się na najgorszy scenariusz, m. in. przyspieszali zakupy wojskowe. Właśnie ten temat zdominował, w kontekście marynarki wojennej i możliwości ulokowania zamówień w kraju, debatę po wystąpieniu ministra.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk: „Czas na bałtycką lub gdańską ósemkę” – wiceminister obrony narodowej o proponowanym formacie współpracy sojuszniczej - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl