MOPR Gdańsk. Jak pomaga?
Gdy w listopadzie 2022 roku odkryto, że 24-letnia kobieta mieszkała z dwuletnią dziewczynką w namiocie, miasto natychmiast udzieliło niezbędnej pomocy odnalezionej rodzinie.
PRZYPOMINAMY:
Teraz Miasto Gdańsk pragnie przypomnieć swoim mieszkańcom, że istnieje wiele placówek, do której ci mogą zgłosić się z prośbą o pomoc i uzyskać wsparcie.
W Gdańsku system pomocy osobom doświadczającym bezdomności działa od kilkudziesięciu lat - mówi dla gdańsk.pl Sylwia Ressel, rzecznik MOPR w Gdańsku. - I działa bardzo skutecznie. Wiele miast w Polsce kopiuje nasze rozwiązania i projekty, bo przynoszą dobre efekty. Działamy przez cały rok kompleksowo zapewniając najróżniejsze formy wsparcia. Oczywiście szczególnie potrzebne są nasze działania w czasie jesienno-zimowym i to jest dla nas okres zwiększonej czujności.
Gdy temperatura wyraźnie spada, wszyscy musimy być bardziej wyczuleni na osoby w kryzysie bezdomności i ubóstwa.
Jak informuje gdańsk.pl:
na terenie Gdańska pracuje sześć streetworkerów zatrudnionych w Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie (zatrudnienie finansowane w ramach umowy zawartej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku).
Kolejną instytucją pomocy są Pracownicy Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR. Ich celem jest dotarcie z informacją do osób w kryzysie bezdomności przebywających na dworcach i w innych miejscach niemieszkalnych o możliwościach skorzystania z pomocy społecznej.
Nocleg i posiłek w Gdańsku. Gdzie się zgłosić?
Osoby bezdomne, które chcą uzyskać miejsca w placówce zapewniającej nocleg i posiłek powinny zgłosić się do Noclegowni przy ul. Żaglowej 3 w Gdańsku lub skontaktować się z pracownikami socjalnymi w siedzibie Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel. 58/522 38 20. - gdańsk.pl
MOPR podjął współpracę z innymi instytucjami publicznymi, takimi jak Policja i Straż Miejska, aby otrzymywać najbardziej aktualne informacje o wolnych miejscach w noclegowniach i schroniskach. Mają też oni pomóc w przewozie osób potrzebujących do odpowiednich placówek oraz patroli i interwencji.
Posiłki dla osób bezdomnych dostępne są również za skierowaniem wydawanym przez Centra Pracy Socjalnej MOPR. Mogą oni także skorzystać z łaźni dla bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie ul. Żaglowa 3.
Pełną bazę noclegowni znajdziecie TUTAJ.
Punkty informacyjne dla osób w kryzysie bezdomności - Gdańsk
Jeżeli chcecie pomóc osobie bezdomnej, informacje możecie przekazać do:
- Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku, ul. Piekarnicza 16, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
- Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. alarmowy 986,
- Policji, tel. 112.
Autobus SOS Gdańsk
Od listopada po całym mieście kursuje również Autobus SOS. W tym autobusie osoby potrzebujące znajdą ratowników, wsparcie żywnościowe oraz odzież.

Jesienią i zimą działa też świetlica dla osób bezdomnych w noclegowni przy ul. Żaglowej 3 w Gdańsku. Otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 - 16.00 - gdańsk.pl
