Centrum Medycyny Nieinwazyjnej – I etap drugiej części największej i najważniejszej inwestycji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest już prawie gotowy, choć oficjalnie oddany do użytku będzie dopiero w październiku, gdy zakończą się techniczne odbiory i inwestor złoży w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego wymagane dokumenty. Na piątek 31 sierpnia władze GUMed zaplanowały uroczystość otwarcia nowego szpitala z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
2 sierpnia 2016 roku, gdy stan zerowy był już gotowy, na plac budowy szpital wszedł Budimex. Mimo kłopotów z zatrudnieniem pracowników, z którymi boryka się wiele firm budowlanych, CMN rósł jak na drożdżach.
Nawet Ministerstwo Zdrowia potwierdza - to obecnie najszybciej budowany szpital w Polsce.
Gdy będzie w pełni gotowy, zaczną się do niego przeprowadzać ze starych budynków UCK kolejne kliniki.
- To będzie dużo większa i trudniejsza operacja niż była w CMI – przewiduje Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. - Jako pierwszą musimy przenieść Klinikę Hematologii a także Centralne Laboratorium. Budynki, które one dziś zajmują muszą być wyburzone do końca roku zostaną. Na ich miejscu - w ramach tzw. drugiego etapu budowy CMN powstaną nowe obiekty dla klinik, dla których brakuje jeszcze miejsca. Najpóźniej w grudniu przeprowadzka czeka Kliniki - Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii i Dermatologii, bo wraz z nowym rokiem „Kliniczna” musi trafić do nowego właściciela. Następnie przyjdzie kolej na onkologię wraz z radioterapią, kardiochirurgią i chirurgie naczyniową. W trzech nowych skrzydłach CMN znajdzie się też miejsce dla - pneumonologii (choroby płuc) i alergologii, oddziały dziennie klinik - onkologii i hematologii .Na zakończenie dwóch pozostałych skrzydeł CMN poczekać będą musiały - obie kliniki kardiologii, endokrynologia, nefrologia, interna z chorobami tkanki łącznej itp. W CMN będzie też OIOM z dziesięcioma łóżkami, drugi zakład radiologii z dwoma aparatami MR, dwoma TK , rentgenem i trzema gabinetami USG.
Do końca 2020 roku całe CMN musi być już oddane do użytku.
Zobacz też: Szpital przy ul. Klinicznej. Najstarszy szpital położniczy w Gdańsku [zdjęcia z wnętrza budynku]
Nowy szpital „niezabiegowy” liczyć będzie w sumie 668 łóżek i składać z czterech budynków spiętych ze sobą - a także z CMI - łącznikami. Między budynkami zaprojektowano wewnętrzne dziedzińce z roślinnością, które oprócz roli doświetlającej pomieszczenia będą pełnić funkcję rekreacyjną dla pacjentów. Również z myślą o nich zarezerwowano w nim miejsca na restaurację i punkty usługowe. Warunki pobytu pacjentów na szpitalnych oddziałach mają być identyczne jak CMI. Ten wysoki standard - przestronne sale chorych z łazienkami, żaluzje w oknach, szerokie korytarze i ..panujący tu spokój ludzie chorzy cenią sobie najbardziej.
...
Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków – A, B, C ułożonych w kształt litery U, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) oraz budynku D usytuowanego w miejscu dawnego budynku 18 (po drugiej stronie dwujezdniowej drogi). Budynek D będzie połączony łącznikiem z budynkiem C. Na siedmiu kondygnacjach, w tym jednej podziemnej, planuje się lokalizację 688 łóżek (nie licząc sal wybudzeń, oddziałów dziennych poza interną). Budowa całego CMN, w całości finansowana z budżetu państwa, kosztować będzie ok. 600 mlnzł. Swoje siedziby znajdą tam:
- Klinika Położnictwa; Klinika Neonatologii; Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;
- Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych; Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;
- Kliniczne Centrum Kardiologii; Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
- Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Oddział Intensywnej Terapii;
- Klinika Hematologii i Transplantologii; Klinika Onkologii z Zakładem Radioterapii;
- Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych; Klinika Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym; Klinika Geriatrii;
- Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii; Kliniki: Pulmonologii i Alergologii;
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej;
- Poradnie Przykliniczne;
- Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii;
- Oddział Dzienny Internistyczny; Oddział Dzienny Chemioterapii;
- Zespół Pracowni Elektrofizjologicznych i Kardionaczyniowych;
- Zakład Medycyny Nuklearnej; Centrum Medycyny Snu;
- Blok operacyjny z 8 salami dla potrzeb Klinik: Ginekologii i Kardiochirurgii;
- Zespół dydaktyczny, administracja Szpitala, magazyny, szatnie, garaż na około 200 samochodów
- Restauracja i punkty usługowe dla pacjentów.
Nowy szpital zaprojektowała gdyńska pracownia Arch-Deco.
Zobacz też: Amerykański profesor operuje dzieci w gdańskim szpitalu
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: