Koordynacją wszelkich spraw związanych z pomocą osobom bezdomnym na terenie miasta zajmuje się Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia. Osoby zgłaszające się do Centrum mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy min:
- schronienia,
- posiłku,
- zasiłku celowego,
- porady prawnika.
Mają także możliwość uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.
- Okres zimowy jest zawsze okresem specjalnym w obszarze wsparcia osób bezdomnych – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Mamy w mieście sprawnie działający system interwencyjny, który jest ukierunkowany na niesienie pomocy tu i teraz osobom potrzebującym, którzy chcą ją otrzymać. Jednak to przede wszystkim reintegracja i umożliwienie każdej chętnej osobie powrotu do pełnego, samodzielnego funkcjonowania, jest podstawą gdyńskich działań w obszarze bezdomności.
Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej w Gdyni przy ul. Zygmunta Działowskiego 11, czynne jest w godz. 7:45 – 15:45 od poniedziałku do piątku, tel. 58 662 00 11, mail: [email protected].
Mieszkańcy mogą zgłaszać obecność osób bezdomnych i potrzebujących pomocy nie tylko Centrum. Sygnały przyjmują również:
- Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 112
- Straż Miejska - 986
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - 987
Miasto ma miejsce dla osób z kryzysem bezdomności
Gdynia dysponuje również 1 schroniskiem dla osób bezdomnych oraz Noclegownią i Ogrzewalnią. Poza tym MOPS podpisał umowę z 9 schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne. To łącznie 104 miejsca dla osób bezdomnych na terenie miasta, a łącznie z miejscami objętymi umowami MOPS jest ich 304.
Gdyńskie służby apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, nietrzeźwych i samotnych. Funkcjonariusze policji i straży miejskiej w czasie swojej pracy kontrolują także miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne, informując je o możliwości skorzystania ze wsparcia w dedykowanych placówkach. Informacje o takich miejscach są na bieżąco przygotowane i uaktualnione przez streetworkerów MOPS i przekazywane służbom mundurowym.
Jak co roku w okresie niskich temperatur planowane są również wspólne popołudniowe i wieczorne patrole pracowników MOPS Gdynia (streetworkerów) wraz ze strażą miejską i policją. Ich intensywność uzależniona będzie od warunków atmosferycznych - w sytuacji utrzymujących się przez dłuższy czas niskich temperatur nawet codziennie.
- Choć zawsze w okresie zimowym intensyfikujemy nasze działania na terenie miasta, to streetworkerzy MOPS, straż miejska czy policja nie są w stanie być wszędzie - mówi Marcin Kowalewski, kierownik Centrum Interwencji i Reintegracji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni. – Dlatego tak ważne są zgłoszenia od mieszkańców, którzy zauważą kogoś, kto przebywa w miejscu stwarzającym dla niej zagrożenie. W takich sytuacjach wystarczy zadzwonić na jeden z podanych numerów – taki sygnał może komuś uratować życie. Oczywiście są również przypadki, że znane nam osoby bezdomne przebywające w przestrzeni miejskiej nie chcą w żadnej formie korzystać z naszej pomocy. Jeśli nie naruszają porządku publicznego, nie robią krzywdy sobie czy innym, mają prawo przebywać w miejscu jakie wybrali. To do nich należy decyzja czy chcą coś zmienić w swoim życiu. My możemy jedynie czuwać i wskazywać drogę oraz wspierać w pokonywaniu kolejnych kroków.
Placówki dla osób bezdomnych na terenie Gdyni:
- Stowarzyszenie Alter Ego – Schronisko dla rodzin, ul. Leszczynki 153, (tel. 58 713-57-44) – ok. 40 miejsc – kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Prowadzi je organizacja pozarządowa. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież. Wymagane skierowanie wydane przez CRiIM,
- Stowarzyszenie Alter Ego – Noclegownia i Ogrzewalnia ul. Janka Wiśniewskiego 24, (tel. 58 776-20-01) – 50 miejsc w Noclegowani i 14 miejsc w Ogrzewalni – prowadzone przez organizację pozarządową. Zapewnia interwencyjny nocleg, posiłek, możliwość kąpieli, w miarę potrzeb środki czystości, odzież.
