Gemini Polska: Apteki są przygotowane do działalności w czasie pandemii

Bogusław Mazur
We wszystkich aptekach wprowadzone zostały rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego dla farmaceutów i pracowników aptek w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem - w wielu miejscach wprowadzane są dodatkowe środki zapobiegawcze. Popularne stały się e-recepty, należy też jednak pomyśleć o kolejnych krokach, aby usprawnić system ochrony zdrowia, m.in. przez wzmocnienie roli farmaceutów – to tylko część wniosków płynących z wideokonferencji prasowej sieci aptek Gemini Polska.

W wideokonferencji „Apteki w czasie pandemii koronawirusa”, która odbyła się 2 kwietnia, wzięli udział Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska i Adam Błażeczek, wiceprezes i dyrektor finansowy sieci. - Ostatnie tygodnie to czas, którego nasi farmaceuci szybko nie zapomną. Obserwujemy wzrost liczby pacjentów przychodzących do aptek. W marcu br. była wyższa o ponad 15 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, a w rekordowym tygodniu o prawie 40 proc. wyższa niż rok wcześniej – wyjaśnił prezes Łakomiec. Z obserwacji wynika, że bardzo wielu pacjentów realizuje recepty na leki stosowane przy chorobach przewlekłych z zapasem na 3-6 miesięcy. - Wymaga to nie tylko zaangażowania ze strony pracowników aptek, ale także odpowiedniego zaopatrzenia aptek, żeby nie zabrakło leków. Pragnę złożyć podziękowania za ogromne zaangażowanie i zrozumienie obecnej sytuacji farmaceutom, technikom farmaceutycznym a także wszystkim pracownikom, którzy ich na co dzień wspierają – powiedział prezes Gemini Polska.

Wielu właścicieli aptek i kierowników wprowadza dodatkowe środki ochronne we własnym zakresie. - W aptekach Gemini od początku mamy szyby oddzielające pacjentów od personelu apteki. Nasze apteki są przestrzenne, okienka są odpowiednio od siebie oddalone. Dodatkowo, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony personelu aptek Gemini w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS – CoV – 2 już 6 marca wprowadziliśmy procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia oraz w przypadku potwierdzonego zakażenia we wszystkich aptekach własnych oraz przygotowaliśmy odpowiednie procedury i rekomendacje dla farmaceutów, franczyzobiorców i pracowników – podkreślił prezes Łakomiec. Zarządzenia dotyczą m.in. procedur mycia i dezynfekcji rąk, blatów ekspedycyjnych, klamek, usunięcia wszystkich elementów ruchomych z sali ekspedycyjnej, prania fartuchów, przyjmowania gotówki. W firmie niemal na okrągło pracuje specjalny sztab kryzysowy, który codziennie aktualizuje wytyczne dla aptek.

Dobrze sprawdzają się e-recepty, pozytywną zmianą jest też wprowadzona 1 kwietnia możliwość w sytuacjach zagrożenia zdrowia wystawiania recepty przez farmaceutę. Kolejnym krokiem mogłaby być możliwość wystawiania recept na kontynuację terapii dla pacjentów przewlekle chorych, co odciążyłoby system ochrony zdrowia. - Mamy 30 tys. farmaceutów w Polsce, których potencjał moglibyśmy wykorzystać w celu uzupełnienia tego systemu. W naszych aptekach średnia liczba farmaceutów wynosi ponad 4,5 magistra farmacji na aptekę w porównaniu do 1,8 średniej na rynku aptecznym – wyliczał wiceprezes Adam Błażeczek. - Często rozmawiając z lekarzami słyszymy, że co najmniej jeden dzień w tygodniu poświęcają oni na wypisywanie recept dla osób przewlekle chorych. W wielu krajach europejskich funkcjonuje recepta powtarzalna, którą farmaceuta może wystawić i zrealizować w ramach terapii prowadzonej przez lekarza. Cieszy nas bardzo, że Ministerstwo Zdrowia zauważa ten fakt i w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty pojawiły się zapisy o wdrożeniu opieki farmaceutycznej – podkreślił.

Czy jest szansa na liberalizację przepisów w sprawie sprzedaży leków recepturowych przez internet? Zdaniem wiceprezesa Gemini Polska, potrzebne byłyby z jednej strony nowe rozwiązania legislacyjne, z drugiej porozumienie się z firmami kurierskimi aby wyposażyły swoje samochody w sprzęt zapewniający wymagane warunki temperaturowe dla leków. W opinii prezesa Łakomca, potrzebne byłoby też porozumienie wewnątrz branży, ponieważ część środowiska wykazuje niechęć wobec takiej innowacji.

Odnosząc się do uchwały Krajowego Zjazdu Aptekarzy, wedle której farmaceuta należący do sieci franczyzowej nie daje rękojmi prawidłowego prowadzenia apteki, obaj prezesi podkreślili, że franczyzowy program pozwala farmaceutom otworzyć aptekę w zapewniającym najwyższą jakość usług standardzie Gemini i że takie franczyzowe podmioty mają dużą większą szansę przetrwania na rynku. - Tylko bardzo dobrze zarządzane apteki przetrwają, więc nie powinniśmy się zastanawiać czyją są własnością, tylko czy są dobrze zarządzane. A franczyza pozwala bardziej skoncentrować się farmaceucie na potrzebach pacjentów – stwierdził wiceprezes Błażeczek. - Uchwała jest elementem walki konkurencyjnej, część farmaceutów próbuje przeszkodzić innym chcącym rozpocząć działalność – dodał prezes Łakomiec.

Pytany o pomoc psychologiczną dla farmaceutów, Artur Łakomiec potwierdził, że jest ona teraz szczególnie potrzebna. Firma zatrudnia u niebie jednego psychologa i drugiego na kontrakcie.
Jak stwierdził, farmaceuci poddani są ogromnej presji z z powodu ogromnej ilości pracy którą trzeba wykonać w bardzo krótkim czasie, stresu związanego z zagrożeniem pandemią oraz nasilonych emocji pacjentów. – Czwartym ważnym elementem są dzieci pozostające w domu, którymi trzeba się zająć. Bywają więc trudne sytuacje, dlatego będziemy musieli pomyśleć o zwiększeniu liczby psychologów – powiedział prezes Gemini Polska.

Z przekazanych informacji wynika, że chociaż obecna sytuacja w dobie zagrożenia jakim jest koronawirus nie jest łatwa, to wiele aptek włączyło się w pomoc szpitalom. Gemini Polska do tej pory przeznaczyła 25 tys. maseczek FFP3 szpitalom w całej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl