Gen. Bogusław Pacek nowym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Gen. Bogusław Pacek
Gen. Bogusław Pacek fot. bartosz frydrych
Gen. Bogusław Pacek w najbliższy wtorek obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Zastąpi Pawła Żurkowskiego, który kilka dni temu sam zrezygnował ze stanowiska.

- Żołnierz komunistycznej wojskowej bezpieki - Wojskowej Służby Wewnętrznej gen. Bogusław Pacek dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego. W Onecie Edyta Żemła pisze o nim i o jego nominacji z zachwytem - poinformowała w serwisie X Dorota Kania, redaktor naczelna Polska Press.

Dotychczasowy dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Paweł Żurkowski kilka dni temu sam zrezygnował ze stanowiska. Na jego miejsce powołany został gen. Bogusław Pacek. Według ustaleń Onetu wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek, który nadzoruje m.in. działalność muzeów wojskowych, zdecydował o pozostawieniu dotychczasowego dyrektora w muzeum i zgodnie z wnioskiem gen. Packa, Paweł Żurkowski będzie jego zastępcą.

Kariera generała Packa

W latach Bogusław Pacek 1978–1979 odbył przeszkolenie w Szkole Oficerów Rezerwy w Centrum Szkolenia Wojskowej Służby Wewnętrznej w Mińsku Mazowieckim. W 1979 roku wstąpił do zawodowej służby wojskowej i przydzielony został do Oddziału WSW w Gdańsku. Służbę pełnił między innymi na stanowisku dowódcy plutonu, oficera dochodzeniowo-śledczego i dyżurnego Dyżurnej Służby Operacyjnej. W 1985 roku przeniesiony został do Wydziału WSW 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej w Gdańsku i wyznaczony na stanowisko oficera. Rok później 7 DDes. została przeformowana w 7 Łużycką Brygadę Obrony Wybrzeża, a on sam wyznaczony na stanowisko starszego oficera wydziału. W 1988 roku objął stanowisko zastępcy szefa Wydziału WSW 7 BOW.

W 1990 roku, po rozformowaniu Wojskowej Służby Wewnętrznej i utworzeniu Żandarmerii Wojskowej, powołany został na stanowisko zastępcy komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdańsku. W czerwcu tego samego roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. W 1991 roku został wyznaczony na stanowisko komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdańsku. W latach 1991–1994 przeszedł przeszkolenie ogólnowojskowe i policyjne w ośrodkach szkoleniowych Turcji i Włoch oraz odbył trzy staże w Żandarmerii Narodowej Francji.

Po odejściu z Żandarmerii Wojskowej, którą gen. Pacek dowodziła w latach 2006-2008, został skierowany do Dowództwa Operacyjnego Unii Europejskiej (OHQ) w Mont Valérien na stanowisko zastępcy dowódcy operacji wojskowej EUFOR w Czadzie oraz Republice Środkowoafrykańskiej.

Źródło: portalwarszawski.pl, Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl