Główny chirurg Florydy twierdzi, że fluoru nie należy dodawać do wody pitnej: „Błąd w sztuce lekarskiej”

Kazimierz Sikorski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główny chirurg Florydy dr Joseph Ladapo ogłosił nowe wytyczne, zalecając wszystkim miastom i hrabstwom w stanie zaprzestanie dodawania fluoru do wody pitnej.

Spis treści

Dr Ladapo przemawiał na konferencji w Winter Haven, która trafiła na pierwsze strony gazet po tym, jak miasto ogłosiło, że fluor nie będzie dodawany do wody do końca roku.

Nie będą dodawać fluoru do wody

„To zaniedbanie w zakresie zdrowia publicznego, nie będziemy dodawać fluoru do wody” — mówił dr Ladapo, wspominając badania, które wskazują na możliwość nadmiernej ekspozycji na fluor powodującej niższy poziom IQ i problemy ze zdrowiem psychicznym u dzieci.

Debata na temat tego, czy fluor stanowi zagrożenie dla zdrowia, wykracza poza zdrowy rozsądek, a krytycy twierdzą, że może też powodować choroby zębów i kości. Zwolennicy fluoryzacji uważają ją za jedno z największych osiągnięć w zakresie zdrowia publicznego ostatniego stulecia.

Ladapo przychyla się do stanowiska Roberta F. Kennedy'ego Jr., kandydata Donalda Trumpa na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Kennedy powiedział, że zaleciłby usunięcie fluoru z wody pitnej w całym kraju.

Historia fluoru w wodzie pitnej sięga pokoleń wstecz, a naukowcy twierdzą, że jest on głównym źródłem fluoru dla Amerykanów i narzędziem pomagającym ograniczyć próchnicę zębów.

Może nastąpić przełom w zdrowiu publicznym

Władze obniżyły zalecenia dotyczące poziomu fluoru w wodzie pitnej w 2015 r., aby zająć się schorzeniem zębów zwanym fluorozą, które może powodować plamy na zębach i stawało się coraz powszechniejsze u dzieci w USA.

Istnieją inne źródła fluoru w paście do zębów i płynie do płukania ust. Występuje on też naturalnie w wielu produktach, takich jak ziemniaki, szpinak, winogrona i większość owoców morza. Czarna herbata i białe wino również zawierają fluor.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom twierdzą, że rodzice nie powinni używać pasty do zębów z fluorem dla dzieci poniżej 2 roku życia, chyba że zaleci to dentysta, używać tylko ilości pasty wielkości ziarnka grochu dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat i unikać płynu do płukania ust z fluorem.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Don
chy ży to do ciebie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl