W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, wyniki badań wskazują, że przyczyną tego jest wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1.
Na czym polega nadzór epidemiologiczny?
Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Szymon Cienki powiedział, że nadzór epidemiologiczny polega na kontaktowaniu się z właścicielami i opiekunami padłych kotów i zbieraniu wywiadu. Podkreślił, że ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome. W Polsce dotychczas nie zarejestrowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1.
Zalecenie sanepidu
Sanepid zaleca właścicielom kotów, by unikać bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem, padłym ptactwem dzikim i z przedmiotami, na których są ślady ptasich odchodów. Przypomina też o zachowaniu szczególnych zasad sanitarnych takich jak mycie i dezynfekowanie rąk czy butów oraz o zasadach obróbki termicznej mięsa drobiowego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
W przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby należy niezwłocznie zgłosić to do lekarza weterynarii, a w razie pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych - zgłosić się do lekarza.
Źródło: Polskie Radio 24
lena