Gorące posiedzenie Sejmu. Posłowie wybiorą składy sejmowych komisji m.in. do spraw Unii Europejskiej. W tle zmiana traktatów UE

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Sejm we wtorek po godz. 12:00 wznowił przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybiorą składy sejmowych komisji m.in. do spraw Unii Europejskiej, etyki oraz do spraw służb specjalnych, oraz członków Trybunału Stanu. Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt uchwały, który wyraża sprzeciw wobec zmian traktatów unijnych. PiS chce, aby izba zajęła się tym dwustronicowym aktem na tym posiedzeniu.

Sejm wznowił posiedzenie. Jednym z tematów zmiana traktatów Unii Europejskiej

Rząd przyjmie dziś projekt uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec zmian traktatów unijnych. Taką informację przekazał w Sejmie minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak tłumaczył, zmiany forsowane w Brukseli zagrażają suwerenności Polski oraz są niezgodne z konstytucją naszego kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt uchwały

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki mówił, że zmiany, nad którymi będzie głosował jutro Parlament Europejski, wymagają zmiany polskiej konstytucji.

Tłumaczył, że sam Parlament Europejski, a konkretnie jego biuro analiz, napisało, że proponowane reformy mają charakter zasadniczy i radykalny oraz prowadzą do zmiany ustroju Unii Europejskiej. Podkreślił, że PiS sprzeciwia się tym zmianom, a ich przyjęcie wymagałoby zmiany konstytucji. Krzysztof Szczucki dodał, że nie wystarczy przyjąć samych traktatów, ponieważ są one niezgodne z polską ustawą zasadniczą.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział podczas briefingu przed posiedzeniem izby, że nie ma możliwości, aby projekt został włączony do porządku dzisiejszych obrad. Argumentował, że klub PiS zbyt późno przedłożył projekt i kluby parlamentarne nie miały czasu na to, aby się z nim zapoznać. Marszałek Sejmu skierował projekt do komisji do spraw Unii Europejskiej.

O co chodzi w projekcie uchwały?

W projekcie zapisano, że propozycje zawarte w sprawozdaniu komisji Parlamentu Europejskiego prowadzą do pozbawienia Polski możliwości samodzielnego podejmowania istotnych decyzji. Chodzi między innymi o politykę zagraniczną, energetyczną, podatkową, obronność i wymiar sprawiedliwości.

Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskiej mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii. Dziś członkowie komisji do spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przedstawią sprawozdanie zalecające zmianę traktatów.

Natomiast jutro Parlament Europejski zagłosuje nad przyjęciem bądź odrzuceniem tego sprawozdania. W październiku głosowanie nad sprawozdaniem odbyło się wewnątrz komisji. Na dwudziestu jej członków sześciu było przeciw.

Źródło: PAP/Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl