
Kacper Płażyński o niemiecko-rosyjskich interesach
Poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz autor książki "Wszystkie Pionki Putina" Kacper Płażyński w rozmowie z portalem interia.pl został zapytany o swoją krytyczną ocenę dotyczącą państw europejskich, za ich politykę w stosunku do Rosji.
- Myślę, że jak na Polaka i polskiego polityka to wcale nie jest ostra krytyka ani mocne oceny. Są raczej realistyczne. Mamy krótką pamięć i dziś już nie pamiętamy, że po 24 lutego 2022 krytyka dotycząca błędnej oceny Rosji i całej europejskiej polityki wobec Rosji była powszechna - powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Jak dodał, "politycy niemieccy nie mają krótkiej pamięci ani nie są naiwni. Mają za to olbrzymie, sięgające bilionów euro interesy z Rosjanami".
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Czy Kacper Płażyński jest eurosceptykiem?
Kacper Płażyński w rozmowie z portalem interia.pl wskazał, że nie jest eurosceptykiem, jednak dostrzega "pogłębiające się mechanizmy rządzące Unią Europejską".
- Wystarczy wspomnieć choćby o licznych aferach korupcyjnych, z których nikt nie wyciąga żadnych konsekwencji. Czy po aferze Katargate cokolwiek zmieniło się w funkcjonowaniu europejskich instytucji? Nie. To oczywiście tylko jeden z aspektów, bo tych negatywnych mechanizmów jest dużo więcej - wskazał poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
- Nie jestem zwolennikiem polexitu. Obecność w Unii Europejskiej jest wartością. Natomiast powinniśmy zawalczyć, by była to Unia, do której wstępowaliśmy, a nie taka, gdzie siłą odbiera się państwom możliwość do decydowania o sobie. Dziś ci, którzy mają czelność mieć inne zdanie od reszty, są spychani do narożnika i tam okładani pałkami - dodał Kacper Płażyński.
Czy federalizacja Europy jest zagrożeniem dla utraty suwerenności przez Polskę?
Poseł Prawa i Sprawiedliwości został również zapytany o to, czy zgadza się z oceną, że kwestia federalizacji Unii Europejskiej prowadzi do utraty suwerenności państw takich jak Polska. Jak zaznaczył polityk, "są to sprawy jasne dla każdego, kto czyta unijne dokumenty".
- Jako członek, a potem szef sejmowej komisji ds. UE obserwuję to zjawisko od dawna. Pamiętam, że w maju 2022 przesłałem nawet szefowi klubu PiS propozycję projektu uchwały Sejmu sprzeciwiającej się próbom federalizacji UE i jej skutkom, bo już wtedy uważałem, że trzeba bić na alarm i powiedzieć "basta" dla takich zapędów. Zmiana zapisów traktatowych, do czego dziś dążą Niemcy, oznacza polityczną śmierć dla małych państw Unii Europejskiej - podkreśla Kacper Płażyński.
- Gdyby to, co jest na stole, weszło w życie, to oddajemy do wyłącznych kompetencji Unii Europejskiej tak szeroki zakres spraw w kluczowych sektorach jak polityka zagraniczna, obronność, polityka monetarna, kwestie klimatu i cała masa innych, że trudno wtedy mówić, że będziemy suwerennym państwem. A w obliczu tego, jak te państwa, które dzisiaj prą do federalizacji zachowywały się wobec Rosji i jak mogą się zachowywać w najbliższej przyszłości, może to stanowić zagrożenie dla istnienia Polski - podkreśla polityk.
Czy Kacper Płażyński będzie kandydatem na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości?
Kacper Płażyński, który w ubiegłych latach ubiegał się o wybór jego osoby na prezydenta Gdańska, został również zapytany, czy to właśnie on będzie kandydatem ze strony prawicy na prezydenta Polski w 2025 roku.
- To miłe, że ludzie wymieniają moje nazwisko w tym kontekście, ale, jak mówiłem już wiele razy, jestem politykiem zbyt młodym i zbyt mało doświadczonym, by podjąć się takiego zadania. (...) Powiem może trochę górnolotnie, ale Rzeczpospolita jest zbyt poważną sprawą, żeby takie rzeczy dziś rozważać - powiedział w rozmowie z portalem interia.pl.
Źródło: wydarzenia.interia.pl
lena