Spotkanie liderów UE w Chorwacji
Oprócz Mateusza Morawieckiego i przewodniczącego Rady Europejskiej w roboczej kolacji weźmie udział gospodarz wydarzenia premier Chorwacji Andrej Plenković, a także szefowie rządów Włoch i Malty Giorgia Meloni i Robert Abela.
Według rzecznika rządu Piotra Müllera, dyskusja liderów będzie częścią procesu przygotowania Agendy Strategicznej Unii Europejskiej, a głównymi tematami rozmów będą m.in. założenia dotyczące ogólnych kierunków i priorytetów politycznych UE na lata 2024–2029, kluczowe wyzwania dla UE, czy kwestie polityk i programów sektorowych.
W ramach przygotowań Agendy, Charles Michel prowadzi konsultacje z liderami państw UE. Poprzednia dyskusja przywódców, która była poświęcona temu zagadnieniu, odbyła się podczas nieformalnego szczytu liderów UE w Granadzie. Debata zakończyła się wówczas przyjęciem deklaracji. Prace dotyczące Agendy Strategicznej na lata 2024–2029 będą kontynuowane na forum Rady Europejskiej do lata 2024 r.
Czego dotyczy spotkanie w Chorwacji?
Podczas spotkania w Zagrzebiu mogą zostać omówione m.in.: założenia dotyczące ogólnych kierunków i priorytetów politycznych Unii na lata 2024–2029, kluczowe wyzwania dla UE, które w najbliższych latach będą determinować priorytety działań Wspólnoty, kwestie polityk i programów sektorowych wymagających ewentualnych reform w kontekście przyszłego rozszerzenia UE, cele i zasady finansowania wspólnego budżetu czy propozycje w zakresie usprawnienia procesu podejmowania decyzji w UE, w tym zasady głosowania w Radzie UE.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Jak podkreślił Müller, "Polska stoi na stanowisku, że integracja europejska powinna uwzględniać suwerenność państw narodowych i opierać się na zasadach wypracowywanych kompromisów".
Rzecznik rządu przypomniał też, że wkrótce na Radzie Unii Europejskiej ma odbyć się głosowanie dotyczące reformy traktatowej, która określa funkcjonowanie UE i państw członkowskich.
- Proponowane poprawki dotyczą fundamentalnych zmian w systemie legislacyjnym, w tym zdolności państw członkowskich do stanowienia prawa w imieniu swoich obywateli w sposób suwerenny - wskazuje.
- Nie zgadzamy się na ograniczanie praw Polek i Polaków do decydowania o przyszłości Polski - dodał.
ag
Źródło: