Animacja wyprodukowana została z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, która przypadała w 2017 roku.
– Dziadku, a co to za album? - takimi słowami rozpoczyna się trwająca nieco ponad 15 minut podróż w czasie, w jaką młodych badaczy historii zabiera animacja.
Pomoc naukowa dla najmłodszych
– Cieszymy się, że udało nam się stworzyć film, który opowiada przystępnym językiem o ważnych momentach naszej historii. Naszym celem było przygotowanie swego rodzaju „pomocy naukowej”, z której będą mogli skorzystać bezpłatnie nauczyciele z całej Polski. Mamy nadzieję, że ciekawość rozbudzona dzięki filmowi skłoni najmłodszych do zadawania pytań, a kto lepiej jest w stanie zaspokoić w szkole głód wiedzy niż nauczyciel?
– pyta z uśmiechem reżyser filmu.
Kto stoi za animacją "Z albumu Dziadka"?
Animacja została wyprodukowana przez Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy, zaś jego głównym sponsorem było Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt zwyciężył w organizowanym przez resort Otwartym Konkursie Ofert (8/2017/OWzS - 1255 001) na produkcję i rozpowszechnienie filmu edukacyjnego na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego. Scenariusz filmu stworzył odpowiedzialny także za jego reżyserię Dariusz Jakóbek, który za szczególne zasługi w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego uhonorowany został nagrodą IPN „Świadek Historii”. W kwietniu 2021 r. Przemysław Czarnek wręczył Dariuszowi Jakóbkowi Medal Komisji Edukacji Narodowej. W tym samym roku nazwisko dyrektora XXXIV LO znalazło się również na liście nagrodzonych nagrodą łódzkiego kuratora oświaty, Waldemara Flajszera, z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Animację projektu wziął w swoje ręce Arkadiusz Olszewski. Jego film animowany„Ludobójstwo” zajął III miejsce podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO”. Rysunki do filmu przygotowała Elżbieta „Eluta” Kidacka, artystka-grafik specjalizująca się w rysowaniu ilustracji adresowanych do najmłodszych.
Historia dla najmłodszych
Animacje oraz materiały wideo, adresowane dla najmłodszych miłośników historii, na swoim kanale Yotube prezentuje również Instytut Pamięci Narodowej. Jedną z takich animacji jest wyprodukowana w ubiegłym roku "Kasztanka", obraz z cyklu "Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?".
Więcej filmików INPtv znajduje się tu.
lena
