Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już otwarte - ZDJĘCIA

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 7 lat
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej już otwarte. Można odwiedzać krainę bajek.

Spis treści

- Ten projekt to podsumowanie naszego narodowego dziedzictwa kulturowego – powiedziała podczas oficjalnej inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reksio, Smok Wawelski, Bolek i Lolek

- Reksio, Smok Wawelski czy Bolek i Lolek to bajki, na których się wychowaliśmy. To one rozbudzają marzenia i naszą wyobraźnię. Mam nadzieję, że to miejsce będzie źródłem wielu fascynujących doznań dla ludzi z całej Polski, a także Europy, zaś dla odwiedzających je najmłodszych stanie się inspiracją do tworzenia własnych ścieżek artystycznej kariery - dodała.

Jedną z głównych atrakcji OKA będzie całoroczna multimedialna i interaktywna wystawa poświęcona historii Studia Filmów Rysunkowych, a także procesowi tworzenia animacji.

Centrum ma szansę stać się wyjątkową atrakcją nie tylko dla bielszczan, ale także turystów z całego świata.

Filmy znane w 100 krajach

- Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej, bardzo zakorzenioną w regionie. To filmy z Bielska-Białej stanowiły - praktycznie do pojawienia się „Wiedźmina” – najlepszy polski produkt eksportowy, jeżeli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do 100 krajów świata - ocenia dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel.

Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie edukacji i rozrywki dla całej rodziny. Niewątpliwie największą atrakcją nowego punktu na mapie Podbeskidzia jest interaktywna, multimedialna wystawa.

Co można zobaczyć w centrum bajek?

Wędrując po trzech kondygnacjach budynku, można poznać nie tylko historię bielskiej animacji, jej twórców oraz dawne techniki wytwarzania filmów, ale także samemu stać się reżyserem. Wiele stanowisk zaprasza, zwłaszcza najmłodszych gości, do rozwiązywania zagadek, malowania i innych, ciekawych form edukacyjnej zabawy.

Będąc w OKU, nie można pominąć kina Kreska, które będzie kontynuować działalność kina Studio, istniejącego w tym miejscu przed budową centrum.

Kino dla wybrednych

- Przywrócimy formułę kina studyjnego z własnym repertuarem, edukacją filmową, przeglądami oraz dyskusyjnym klubem filmowym. Informacje o pierwszym seansie już niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej - zapewnia Karolina Lorenc, zastępca dyrektora Studia Filmów Rysunkowych ds. organizacyjnych i kulturalnych.

W Centrum OKO na pierwszych zwiedzających czekały wyjątkowe atrakcje: premiera osadzonej w realiach OKA i Studia Filmów Rysunkowych książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach, kino plenerowe, gry terenowe, warsztaty filmowe, a także seans pilotażowego odcinka bajki „Bystre Oczko”, pierwszej od ośmiu lat serialowej produkcji bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Bystre Oczko" - co to?

"Bystre Oczko" to podróż po najbliższym dziecku otoczeniu dwojga bohaterów Biedronki Onki i Ślimaka Maka. Ten ważny społecznie i unikalny na skalę światową serial wyreżyserowany przez Katarzynę Agopsowicz, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat oraz dla małych widzów z deficytem wzroku. Składać się będzie z 52 odcinków, z których każdy będzie trwał około 6 minut i kończył się ćwiczeniem wzroku oraz pomysłem na zabawę ruchową.

Sama animacja została utrzymana w stonowanych kolorach z małą liczbą elementów. Dzięki spokojnej narracji seria odpowiada także dzieciom z neuroróżnorodnością, np. zmagającym się z ADHD, czyli nadpobudliwością neuroruchową.

OKO zaprasza całe rodziny - dzieci, rodziców, jak i dziadków. Każdy - mały czy duży - znajdzie tu coś dla siebie.

Jak trafić do OKA?

Więcej szczegółowych informacji na temat Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, w tym zaplanowanych wydarzeń oraz możliwości zakupu biletów i godzin otwarcia znajduje się na stronie www.sfr.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl