Green City. Pierwsze polskie miasto z pakietem ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ruchu samochodów w centrum

AIP
Badania wskazują, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu®, redukcja emisji dwutlenku węgla sięgnęłaby nawet 75 procent!
Badania wskazują, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu®, redukcja emisji dwutlenku węgla sięgnęłaby nawet 75 procent! Adam Jankowski/ Polska Press
Smog, ruch w centrum miasta, zanieczyszczenia, korki… Skąd my to znamy! Co zrobić, by to wszystko ograniczyć? Czy da się sprawić, żeby polskie miejscowości były przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i środowisku? Okazuje się, że tak. InPost rusza z programem „Green City”. Przystąpić do niego może każde miasto czy gmina w Polsce. Łódź już została partnerem tego innowacyjnego projektu.

Tak się dba o środowisko!
W ramach projektu „Green City” InPost zaoferuje pakiet nowoczesnych usług dla polskich miast. Pozwoli to na znaczne ograniczenie emisji CO2 oraz ruchu samochodów w centrach.

- Wszyscy wiemy, jak katastrofalna jest jakość powierza, zwłaszcza w dużych miastach. Jego poprawa to wymóg chwili obecnej, a nie odległej przyszłości. Dlatego zaproponowaliśmy miastu Łódź, aby było pierwszym w Polsce partnerem naszego programu „Green City”. Ma on znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń wynikającą z rozwoju e-commerce – przez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ruchu samochodów w centrach miast, a także wprowadzenie samochodów elektrycznych w miejsce tych o napędzie spalinowym – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nawet o 75 procent!
Badania wskazują, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu, redukcja emisji dwutlenku węgla sięgnęłaby nawet 75 procent! Dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę. To dużo, biorąc pod uwagę, jak często korzystamy z tych usług.

- Teraz idziemy krok dalej – w ramach naszego programu wspomagamy także realizację idei „smart city”, czyli mobilnego dostępu do szeregu usług miejskich oraz budowę sieci ładowarek elektrycznych umiejscowionych przy Paczkomatach. Łódź to pierwsze miasto z naszą nową ofertą, ale co ważne – każde miasto lub gmina w Polsce może przystąpić do naszego zielonego paktu i otrzymać pakiet eko razem z ustalonym terminem wymiany floty samochodów kurierskich obsługujących miasto na samochody elektryczne. Dotychczas żadna firma kurierska na świecie nie zaproponowała podobnego rozwiązania. Środowisko to nasza wspólna odpowiedzialność – my zaczynamy od siebie – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

Tak to robią w Łodzi
Mieszkańcy Łodzi, jako pierwsi w Polsce wkrótce będą mieli dostęp m.in. do jeszcze szerszej sieci Paczkomatów InPost – miasto udostępniło 70 nowych lokalizacji, Zwiększy się też liczba ładowarek do samochodów elektrycznych przy Paczkomatach.

W ramach porozumienia InPost będzie sukcesywnie zwiększał swoją flotę samochodów elektrycznych w Łodzi, tak aby uzyskać pełną zeroemisyjność w uzgodnionym z miastem, gwarantowanym terminie.

- Łódź jest liderem wśród polskich miast jeżeli chodzi o działania zwiększające komfort życia mieszkańców. Zdecydowaliśmy się na współpracę z InPost-em, jednym z liderów innowacyjności w Polsce, ponieważ chcemy, aby łodzianie mogli wygodnie odbierać swoje przesyłki jak najbliżej miejsca zamieszkania – bez konieczności dojeżdżania i stania w kolejkach – podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łódź. - Obecnie jest to najbardziej ekologiczna z dostępnych form odbioru, a przy tym gwarantuje zmniejszenie natężenia ruchu w mieście i bezpieczeństwo związane z sytuacją epidemiczną. Stawiamy na niskoemisyjne dostawy do Paczkomatów zamiast tradycyjnych dostaw kurierskich, bo są one wygodne dla łodzian i korzystne dla miasta. Poza tym, obok innych naszych działań proekologicznych, współpraca z InPost-em na pewno przyczyni się do dalszej poprawy stanu środowiska w Łodzi” – dodaje Hanna Zdanowska.

Zamawiamy częściej i chętniej
Pandemia koronawirusa sprawiła, że częściej i chętniej kupujemy w internecie. Według raportu Gemius za 2020 rok paczkomaty są najczęściej wybieraną formą dostawy – wyprzedziły kurierów. Taki typ dostawy towaru preferuje aż 61 proc. kupujących w internecie. Oznacza to wzrost popularności usługi wśród internatów aż o 9 punktów procentowych w porównaniu do wyników raportu za 2019 rok.

Po raz pierwszy w historii Paczkomaty pobiły w popularności dostawy kurierem, które wybiera 55 proc. badanych – jest to pierwszy tego typu wynik na świecie.

Ponadto, aż 68 proc. badanych deklaruje, że możliwość odbioru zakupów przez urządzenia InPost motywują ich do zakupów w konkretnym sklepie internetowym – jest to wzrost o 7 punktów procentowych więcej z roku na rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl