Gruzini wydaleni z Polski. Tomasz Siemoniak: Zostali deportowani m.in. ze względów obronności lub bezpieczeństwa państwa

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kolejnych 10 obywateli Gruzji wydalonych z Polski w wyniku operacji Straży Granicznej we współpracy z Agencją Frontex oraz Włochami i Niemcami. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że Gruzini zostali deportowani m.in. ze względów obronności lub bezpieczeństwa państwa.

10 obywateli Gruzji wydalonych z Polski

Tomasz Siemoniak o deportacji kolejnych 10 obywateli Gruzji, poinformował we wtorek na platformie X.

„Kolejnych 10 obywateli Gruzji wydalonych z Polski w wyniku operacji Straży Granicznej we współpracy z Agencją Frontex oraz Włochami i Niemcami. We wtorek 11 marca odleciał z Łodzi specjalny samolot z wydalonymi z 3 krajów. Gruzini zostali deportowani z Polski ze względu na obronność lub bezpieczeństwo państwa oraz z uwagi na ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego. To efekt działań Policji, która od wielu tygodni prowadzi skuteczne operacje wymierzone w zagraniczne gangi” – napisał szef MSWiA.

Operacja powrotowa

Straż Graniczna poinformowała, że deportacja to wynik operacji powrotowej, która została przeprowadzona w formule tzw. Collecting Return Operation we współdziałaniu z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

„Wzięła w niej udział również strona niemiecka i włoska. Samolotem czarterowym, który w locie z Niemiec do Gruzji miał międzylądowanie w Łodzi, z Polski przekazano 10 obywateli Gruzji. Czterej mężczyźni otrzymali przymusowe decyzje powrotowe, ponieważ wymagały tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, pozostali z uwagi na ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego” – przekazała Straż Graniczna.

Wcześniej, w ostatnią środę, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej ppłk SG Andrzej Juźwiak powiedział, że tego dnia na pokładzie samolotu wojskowego, z lotniska w Balicach, opuściło Polskę 17 obywateli Gruzji. Dodał, że byli to wyłącznie mężczyźni w wieku od 24 do 58 lat przewiezieni ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców w całej Polsce, m.in. z Kętrzyna, Białej Podlaskiej, Przemyśla i Lesznowoli.

Od początku roku Polskę przymusowo i dobrowolnie opuściło ponad 1,5 tys. cudzoziemców. W ubiegłym roku wydalonych z kraju zostało blisko 8 tys. osób.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl