Debata sztabów kandydatów na prezydenta. Politycy mówili m.in. o pieniądzach na zbrojenia

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsat News odbyła się debata sztabów kandydatów na prezydenta. Politycy rozmawiali m.in. o pieniądzach na obronność. Zdaniem większości powinny być one wydawane w Polsce.

Spis treści

Debata sztabów. Skąd wziąć wydatki na zbrojenia?

W wieczornej debacie zorganizowanej przez Polsat News biorą udział przedstawiciele sztabów wyborczych kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta RP. Politycy zostali zapytani m.in. o to, skąd wziąć środki na wydatki zbrojeniowe.

Przemysław Wipler, reprezentujący sztab Sławomira Metzena (Konfederacja) ocenił, że pieniądze przeznaczone na obronność powinny być wydawane na zbrojenia produkowane przez polskie firmy - państwowe i prywatne. Jednocześnie Wipler podkreślił, że Sławomir Mentzen jako prezydent zawetuje każdą próbę podnoszenia podatków.

Marcelina Zawisza ze sztabu Adriana Zandberga (Razem) zaproponowała opodatkowanie wielkich korporacji w celu pozyskania nowych środków. Stwierdziła również, że Polska potrzebuje renegocjacji traktatów, takich jak Traktat o Unii Europejskiej, ponieważ - w jej opinii - „bezpieczeństwo to nie tylko czołgi, helikoptery, samoloty i broń”.

– To jest również np. bezpieczeństwo lekowe – zauważyła.

5 proc. PKB na obronność?

Tobiasz Bocheński za sztabu popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, ocenił, że kluczowe dla bezpieczeństwa Polaków jest wydawanie 5 proc. PKB na obronność, zwiększenie liczebności polskiej armii do minimum 300 tys. żołnierzy oraz budowa schronów.

– Obok Karola Nawrockiego stoi sztab ludzi, który zabezpieczył zbrojenia w ciągu ostatnich lat – dodał europoseł PiS.

50 proc. środków na obronność powinno pozostać w Polsce

Monika Rosa (sztab kandydata KO Rafała Trzaskowskiego) podkreśliła, że 50 proc. środków przeznaczonych na obronność powinno „pozostać w Polsce”.

– Zmieniamy także ustawę dotyczącą przetargów publicznych właśnie dlatego, aby przemysł obronny mógł skorzystać z polskich przedsiębiorców" - powiedziała posłanka KO.

Dodała, że bezpieczeństwo nie powinno opierać się tylko na polskich środkach.

– Tarcza Wschód jako kluczowy projekt finansowany będzie także z pieniędzy Unii Europejskiej – wskazała.

Przedstawiciel sztabu kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni - Paweł Śliz - przypomniał, że Hołownia przygotował program 50-10-50 dotyczący przemysłu obronnego.

– 50 proc. wydatków na obronność musi zostać w Polsce, 10 - Polska musi być w „top 10” największych eksporterów broni na cały świat i 50, czyli Polska Grupa Zbrojeniowa to musi być spółka, która będzie w pierwszej pięćdziesiątce największych firm na świecie zbrojeniowych – powiedział szef klubu parlamentarnego Polski 2050 – TD.

Anna Górska, szefowa sztabu kandydatki Nowej Lewicy Magdaleny Biejat, stwierdziła, że Polska powinna inwestować w badania i rozwój, by tworzyć broń, jakiej potrzebujemy, a którą trudno gdziekolwiek zakupić. W jej ocenie ważna jest też integracja europejska.

– Pandemia pokazała, że wspólnie możemy kupować lepsze rzeczy i taniej – dodała senatorka.

W debacie udział biorą udział jeszcze: Jarosław Sachajko (sztab Marka Jakubiaka, kandydata Wolnych Republikanów), Wojciech Hadaj (sztab Krzysztofa Stanowskiego), Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna), Marcin Bartoszewicz (sztab Artura Bartoszewicza), Paweł Frankiewicz (sztab Marka Wocha, kandydata Bezpartyjnych Samorządowców) oraz Piotr Bakun (sztab Joanny Senyszyn).

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl