Gubernator stanu Maryland w USA ułaskawił ponad 175 tys. osób skazanych za marihuanę

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
IMAGO/Achim Duwentäster/Imago Stock and People/East News
Gubernator stanu Maryland Wes Moore ułaskawił ponad 175 tys. osób skazanych za przestępstwa związane z konopiami indyjskimi, aby zaradzić "dziesięcioleciom szkód spowodowanych wojną z narkotykami". Jak podkreślił polityk Partii Demokratycznej, jego decyzja oznacza "najbardziej rozległe ułaskawienie na szczeblu stanowym w historii Ameryki" i "największą tego typu akcję w historii naszego kraju".

Konopie indyjskie są legalne w Maryland od prawie roku, a ponad połowa wszystkich Amerykanów mieszka obecnie w stanach, gdzie marihuana jest legalna. Rząd federalny również zmienia klasyfikację narkotyku, a prezydent Joe Biden dwukrotnie wydał masowe ułaskawienia dla obywateli USA, którym postawiono zarzuty posiadania marihuany.

Ułaskawienie nawet dla zmarłych

45-letni Wes Moore, wschodząca gwiazda Partii Demokratycznej, powiedział, że jego stan wprowadził "jeden z najlepszych i najbardziej sprawiedliwych legalnych rynków w kraju", odkąd narkotyk został zalegalizowany w referendum.

- Legalizacja nie cofa czasu o dziesięciolecia szkód wyrządzonych przez wojnę z narkotykami - powiedział w stolicy stanu, Annapolis. - Nie możemy świętować korzyści płynących z legalizacji, jeśli nie zajmiemy się konsekwencjami kryminalizacji – podkreślił gubernator.

Ułaskawienie obejmuje każdy zarzut posiadania marihuany w niewielkiej ilości zarejestrowany w stanowych elektronicznych rejestrach sądowych, jak również każdy zarzut posiadania akcesoriów związanych z używaniem lub posiadaniem konopi indyjskich. Ułaskawienia będą miały również zastosowanie do osób, które już nie żyją.

Władze federalne, stanowe i lokalne w USA mają prawo do ułaskawiania obywateli skazanych za przestępstwa, przywracając im niektóre lub wszystkie prawa, które mogli utracić. W ciągu ostatnich pięciu lat ludzie w co najmniej dziewięciu stanach otrzymali ułaskawienia za niskie wyroki skazujące za konopie indyjskie.

Marihuana i rasizm

Raport stanowy z 2022 r. wykazał, że podczas gdy biali mieszkańcy Maryland sięgają po marihuanę częściej niż czarnoskórzy, to ci drudzy byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na aresztowanie pod zarzutem posiadania narkotyku. Co trzeci mieszkaniec stanu jest czarnoskóry. Dane stanowe pokazują jednak, że średnio ponad dwóch na trzech mężczyzn przebywających w więzieniu jest Afroamerykanami.

Prokurator generalny Anthony Brown powiedział, że "długo oczekiwane" posunięcie skutecznie zlikwiduje "współczesne kajdany" uprzedzeń rasowych w ściganiu marihuany.

źr. BBC News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ass
Dobrze by było, gdyby autor/redaktor, nie był analfabetą.
Wróć na i.pl Portal i.pl