Hennig-Kloska: Cele Klimatyczne wyznaczone przez KE będą nieosiągalne dla Polski

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. na 2030 r. jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne – zadeklarowała w poniedziałek przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energii w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Spis treści

Hennig-Kloska: Cele wyznaczone przez KE mogą być nieosiągalne dla Polski
Hennig-Kloska: Cele wyznaczone przez KE mogą być nieosiągalne dla Polski Adam Jankowski/Polska Press

Cele KE nieosiągalne dla Polski

Zdaniem minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski wymogi od Komisji Europejskiej, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych aż o 55 proc. do 2030 roku, dla Polski będzie zadaniem bardzo trudnym. Dodała też, że nawet spełnienie celów na 2040 rok będzie wręcz nieosiągalne.

Chcemy, jako rząd, mieć cele ambitne, ale takie, które będą dbały o człowieka i gospodarkę. Musimy pamiętać, że musi to być transformacja sprawiedliwa, gdzie nikt nie pozostanie poza nawiasem. Polska — nie tylko z uwagi na historyczne uwarunkowania, ale także położenie geopolityczne i warunki klimatyczne — ma do zrobienia po prostu więcej. Każdy nowy cel powinien uwzględniać ten punkt startowy — zaznaczyła Hennig-Kloska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Bunt rolników. Minister: Trzeba zmienić system uprawy roli

Komisja Europejska na początku lutego zleciła redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 55 proc. do 2030 roku i o 90 proc. do 2040 roku. To oczywiście zapisy Zielonego Ładu. Także o tę kwestię została zapytana minister klimatu i środowiska.

Jako Polska od wielu tygodni podejmujemy ten temat w Brukseli. Rozumiem polskich rolników i ich bunt wobec tego nierównego konkurowania. Natomiast z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że każde rolnictwo musi dopasowywać się do warunków. Jeśli będziemy chcieli uprawiać rolę w ten sam sposób, w jaki robiliśmy to kiedyś, przy zmieniających się warunkach klimatycznych, to rolnicy będą osiągać gorsze rezultaty. Wprowadzanie ekosystemów może prowadzić do tego, że płody rolne będą lepsze, a plony wyższe – powiedziała minister.

Co z zakazem zakazu sprzedaży samochodów spalinowych?

Zdaniem minister należy rozwiązać podstawowy problem, a jest nim zabezpieczenie ekonomiczne rolników, aby dali radę utrzymywać się ze swojej pracy w rolnictwie. Na koniec została zapytana o szansę na rezygnację z zakazu sprzedaży samochodów spalinowych w Europie, który pojawi się od 2035 roku.

To jest cel, który będzie jeszcze dyskutowany. Zobaczymy, na czym staniemy z tym celem. On ma być dyskutowany jeszcze w fazie dochodzenia do celu – zakończyła minister Hennig-Kloska.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl