Hongkong: będą młode pandy przez zamknięcie ZOO z powodu epidemii koronawirusa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Od dekady starano się zbliżyć pandy w ZOO w Hongkongu. Kiedy wydawało się to niemożliwe i gasła nadzieja na potomswto pomogło zamknięcie placówki z powodu koronawirusa. Teraz jest szansa na młode.

Przez dekadę, mimo starań pracowników ogrodu zoologicznego, nie udało się zbliżyć do siebie dwóch gigantycznych pand, tym samym nadzieja na potomstwo oddalała się coraz bardziej.

Wreszcie stał się cud, samiec zbliżył się do samicy i teraz można oczekiwać narodzin młodych, powiedział Michael Boos z Ocean Park.

Stało się tak z powodu zamknięcia ogrodu zoologicznego, a to za sprawą wybuchu epidemii koronawirusa, twierdzą pracownicy placówki. Brak zwiedzających sprawił, że zwierzęta się wyciszyły, zbliżyły się wreszcie do siebie.

- To było niezwykle ekscytujące widzieć jak one się kochają, gdyż szansa na ciążę dzięki naturalnemu kryciu jest znacznie większa niż w przypadku sztucznego zapłodnienia- dodawali pracownicy ZOO.

- Mamy nadzieję, że w tym roku przekażemy Hongkongowi wspaniałe wieści o ciąży i tym samym wniesiemy dalszy wkład w ochronę tego unikalnego gatunku- dodają.

Pracownicy Zoo zauważyli samicę Ying Ying, , spędzającą więcej czasu na zabawie w wodzie i Le Le, samca, który pozostawiał swój zapach wokół swojego siedliska.

Takie zachowania są zgodne z typowymi w sezonie godowym. Naukowcy uważnie monitorują warunki ciała gigantycznej pandy i zmiany w zachowaniu samca i uznano, że nadchodzi ten moment.

Badacze wiedzą, że sezon rozrodczy u samic pand wielkich trwa od lutego do maja. W tym czasie wchodzą one w krótki okres rui.
Dopiero niedawno poznano, co w tym samym czasie dzieje się z samcami. Kilkuletnie obserwacje pozwoliły ustalić, że już wcześniej zaczyna się u niego produkcja nasienia, następuje zmiana zachowania wobec partnerki.

Przy czym samce doskonale wyczuwają, kiedy samice są przygotowane do zbliżenia i w tym czasie nie są bojowo nastawione wobec partnera.

Wspomniany ogród zoologiczny, które został tymczasowo zamknięty już w stycznia z powodu wybuchu epidemii koronawirusa - poinformował, że może zacząć wykrywać oznaki ciąży już w czerwcu.

Gigantyczne pandy są klasyfikowane jako gatunek niezwykle wrażliwy, którego populacja szacowana jest przez świat nauki na 500–1500 sztuk żyjących na wolności. Pandy wielkie występują głównie w lasach porastających górskie rejony w środkowej części Chin.

Jeszcze cztery lata gatunek ten zaliczano do zagrożonego wyginięciem. Przeklasyfikowanie nastąpiło po tym, jak chiński rząd uruchomił specjalny program ochrony tych zwierząt mający na celu zwiększyć populację gigantycznej pandy. Okazało się też, że w środkowej części kraju w tamtejszych lasach jest dużo bambusa, podstawowego pokarmu dla tych zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl