Immunitety formalne posłów i senatorów oraz sędziów i prokuratorów. PiS jeszcze w środę złoży projekty zmian konstytucji i ustawy

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jeszcze w środę Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekty zmian w konstytucji oraz m.in. w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące zniesienia immunitetu formalnego.
Jeszcze w środę Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekty zmian w konstytucji oraz m.in. w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące zniesienia immunitetu formalnego. Adam Jankowski/Polska Press
Jeszcze w środę Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekty zmian w konstytucji oraz m.in. w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące zniesienia immunitetu formalnego. Projekty obejmują również immunitety formalne sędziów i prokuratorów – ustalił portal i.pl w kierownictwie partii.

Konferencja prasowa w Sejmie

Około godziny 16:00 w Sejmie odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa wicemarszałka Sejmu, przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego i posła Marka Asta, który będzie posłem prowadzącym projekty.

Immunitety formalne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o zniesieniu immunitetów formalnych dla parlamentarzystów i sędziów mówił podczas kilku ostatnich weekendowych spotkań z mieszkańcami różnych miast. Jego zdaniem, immunitet materialny musi zostać zachowany, bo nie może być tak, że poseł odpowiada karnie za to jak głosuje, albo za to co mówi z mównicy. Natomiast, jak mówił Kaczyński, immunitet nie powinien chronić w takich przypadkach, gdy np. poseł czy sędzia kradnie czy po pijanemu jeździ samochodem.

Potrzebna zmiana konstytucji

Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl