Wykaz leków refundowanych jest zmieniany co dwa miesiące. Najnowsza lista, której projekt jest już gotowy, zacznie obowiązywać w listopadzie. Znajdzie się na niej kilka nowych terapii dotychczas niedostępnych dla polskich pacjentów.
Zmiany najbardziej ucieszą cierpiących na szpiczaka mnogiego. Resort zdrowia zdecydował, że chorzy z tym rodzajem nowotworu krwi będą mogli korzystać z bezpłatnego leczenia preparatem Imnovid, zawierającym substancję czynną pomalidomid. Medykament będzie finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach jednego z programów lekowych przeznaczonego dla osób, u których szpiczaka nie udało się pokonać stosowanymi wcześniej terapiami.
– Do tej pory mieliśmy zabezpieczony europejski standard leczenia w pierwszej i drugiej linii szpiczaka. Intensywnie negocjowaliśmy opcje terapeutyczne dla pacjentów po drugim nawrocie choroby. Dzisiaj wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tej grupy chorych, dając im możliwość skorzystania z innowacyjnej terapii pomalidomidem – podkreśla wiceminister zdrowia Marcin Czech, który w resorcie odpowiada za politykę lekową.
Imnovid jest jednym z najnowocześniejszych medykamentów wykorzystywanych przez hematologów do leczenia szpiczaka mnogiego. Preparat stymuluje układ odpornościowy do walki z chorobą, a badania potwierdzają, że dzięki niemu u chorych z oporną i nawrotową postacią tego nowotworu krwi udaje się uzyskać znacznie dłuższy czas remisji choroby.
– Bardzo się cieszę, że ministerstwo podjęło taką decyzję. Czekaliśmy na nią od lat. Pomalidomid został zarejestrowany w krajach Unii Europejskiej już w 2013 r., a bez refundacji terapia wiązała się z bardzo wysokimi kosztami, jakie musieli ponosić chorzy – mówi dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn, p.o. kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim. – Szacuję, że w całym kraju od razu z leczenia nim będzie mogła skorzystać grupa ok. 200-300 osób – dodaje.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o refundacji kolejnych innowacyjnych terapii także dla innych grup pacjentów. Od listopada będą finansowane m.in. nowe leki dla chorych z tętniczym nadciśnieniem płucnym. W ramach programów lekowych NFZ zapłaci za preparat Veletri (epoprostenol) oraz Adempas (riocyguat).
Dostęp do nowych medykamentów zyskają również pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną – na listę leków refundowanych trafił lek Praluent (alirokumab) – oraz chorzy cierpiący na łuszczycę. Ci z łuszczycowym zapaleniem stawów i ciężką postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa będą mogli liczyć na terapię preparatem Cosentyx (sekukinumab), a chorzy z łuszczycą plackowatą także medykamentem Taltz (ixekizumabum).
KONIECZNIE SPRAWDŹ: