Instytut Pamięci Narodowej wznawia śledztwo w sprawie śmierci Piotra Majchrzaka

Adam Kielar
Mateusz Zbroja
Dr Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej w Muzeum Powstania Poznańskiego ogłosił wznowienie śledztwa ws. śmierci Piotra Majchrzaka
Dr Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej w Muzeum Powstania Poznańskiego ogłosił wznowienie śledztwa ws. śmierci Piotra Majchrzaka Fot. Przemyslaw Swiderski
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki ogłosił decyzję w sprawie wznowienia śledztwa dotyczącego śmierci Piotra Majchrzaka. Mężczyzna został dotkliwie pobity w centrum Poznania w maju 1982 roku, w wyniku czego zmarł.

Prezes IPN poinformował o wznowieniu śledztwa na konferencji prasowej w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56 z udziałem m.in. prokuratora Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępcy prokuratora generalnego. Mężczyzna został dotkliwie pobity w centrum Poznania w maju 1982 roku, w wyniku czego zmarł.

- To dla nas wielka rzecz, jeden z najważniejszych dni w naszym życiu. Nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do takiego dnia, że IPN zainteresuje się sprawą - powiedział we wtorek na konferencji prasowej jeden z braci Piotra Majchrzaka Jarosław Majchrzak.

Śmierć Piotra Majchrzaka

Piotr Majchrzak został dotkliwie pobity 11 maja 1982 r. podczas powrotu do domu. Do zdarzenia doszło na ul. Fredry, w ścisłym centrum Poznania. Z akt śledztwa wynika, że o godz. 21.05 do nieprzytomnego, pobitego nastolatka ZOMO wezwało pomoc medyczną.

Mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, gdzie pomimo prób ratowania życia zmarł. Poznańska prokuratura wszczęła śledztwo w celu ustalenia okoliczności zdarzenia oraz sprawców pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Postępowanie śledczych nawet dzisiaj budzi wiele zastrzeżeń, przede wszystkim nie ustalono sprawców oraz nie wyjaśniono okoliczności śmierci.

Wznowienie śledztwa w sprawie śmierci Piotra Majchrzaka zostało wznowione z inicjatywy projektu #ArchiwumZbrodni, które zainicjowane zostało 14 sierpnia. Projekt ten polega na podejmowaniu na nowo śledztw dotyczących zbrodni komunistycznych z lat 80. XX wieku.

Towarzysząca wystawa

Konferencji szefa IPN oraz prokuratora Pozorskiego towarzyszyło otwarcie wystawy „Czekając na prawdę. Piotr Majchrzak 1963–1982”, przygotowanej przez Kingę Przyborowską na 40. rocznicę śmierci w oparciu o zbiory Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, akta Instytutu Pamięci Narodowej oraz archiwum rodzinne państwa Majchrzaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl