Pogoda w województwie śląskim
Czwartek 5 sierpnia 2021 w Śląskiem zapowiada się z silnymi opadami deszczu do 80 mm na metr kwadratowy. IMGW wydał dla naszego województwa oraz dla mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego ostrzeżenie drugiego stopnia, które będzie obowiązywać do godziny 15:00 w piątek 6 sierpnia.
Ważnym komunikatem są także ostrzeżenia hydrologiczne, które dotyczą w głównej mierze naszego województwa. Wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych będą dotyczyć w szczególności:
- Pilicy
- Małej Wisły
- Przemszy
- Soły.
Ostrzeżenie będzie obowiązywać do piątku 6. sierpnia do godziny 12:00. Oprócz wyżej wymienionych terenów gwałtowne wzrosty stanów wody przy zlewni górnej Warty oraz jej dopływów. Komunikat przestanie obowiązywać w piątek szóstego sierpnia o godzinie 9.
Nie przeocz
W których regionach opady będą najintensywniejsze?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia dla województwa podkarpackiego i części małopolskiego. Na tych terenach mogą występować opady do 100 mm i porywy wiatru do 80 km/h oraz grad. Ostrzeżenie obowiązuje do 6 sierpnia, do godziny 10:00.
Łowcy burz ostrzegają
Prognozy nie są w pełni zgodne w kwestii trajektorii niżu, a co za tym idzie również adwekcji chwiejnej masy powietrza z południowego wschodu. W tym przypadku decydujące może się okazać zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, co może przemieścić strefę burzową niemal w całości na wschód od Polski. Energia chwiejności może osiągnąć 800-1200J/kg, a na południowym wschodzie przekraczać te wartości. Jednocześnie obszar ten nałoży się na korzystne warunki wiatrowe, wliczając w to znaczny uskok prędkościowy w warstwie 0-6 km (20-30 m/s) oraz znaczny skręt wiatru. Sprzyjać to będzie rozwojowi rozległej strefy burz, obejmującej przede wszystkim Słowację, a następnie Ukrainę, ale część potencjalnego układu MCS może przejść także nad Polską (szczególnie wschodnie Podkarpacie, Roztocze).
W spodziewanych warunkach ich głównym zagrożeniem będą silne i nawalne opady deszczu, nawet do około 40-60 mm, a w czasie obowiązywania prognozy wraz z opadami ciągłymi nawet do około 100 mm (obowiązują stosowne ostrzeżenia w SkyPredict). Im dalej na wschód, tym większe będzie ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru do około 70-90 km/h, jednak potencjał do takich zjawisk będzie tym razem ograniczany – wpłynie na to bardzo wilgotny profil troposfery, a także występowanie na znacznym obszarze konwekcji z uniesienia. Taki tryb konwekcji umożliwi także występowanie burz wbudowanych w zachmurzenie warstwowe, prowadząc do zwiększania sumy opadów. W związku z prognozowaną sytuacją wydany został 2. stopień zagrożenia przede wszystkim przed opadami deszczu prowadzącymi do zalań. W ciągu dnia możliwa będzie jednak aktualizacja prognozy, jeśli obserwacje potwierdzą całkowite wycofanie ciepłego sektora poza granice Polski.
Musisz to wiedzieć
