- Występujemy przeciwko tej wojnie i deportacjom ludności (cywilnej) na Ukrainie. (...) Wojna nie jest rozwiązaniem - powiedział minister w rozmowie z tureckim publicznym nadawcą TRT-World.
Jak podkreślił, władze w Teheranie "od samego początku" opowiadały się za poszukiwaniem rozwiązań dyplomatycznych i podejmowały wysiłki, by skłonić Ukrainę i Rosję do negocjacji na szczeblu prezydentów lub szefów MSZ.
Krytyka NATO i niektórych państw zachodnich
Podczas tej samej rozmowy Amir-Abdollahian skrytykował "NATO i niektóre kraje Zachodu, których prowokacyjne działania stały się główną przyczyną wojny".
- Opowiadamy się przeciwko podwójnym standardom. Byliśmy przeciwni wojnom w Iraku, Syrii, Jemenie, Palestynie oraz Afganistanie i z tego samego powodu nie popieramy konfliktu na Ukrainie - podkreślił dyplomata.
Jak wyglądała współpraca między Rosją i Iranem?
W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje drony.
W grudniu rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu John Kirby ostrzegł, że Rosja i Iran zacieśniają współpracę i planują również wspólne szkolenia, a stosunki tych państw przekształciły się w "pełne partnerstwo militarne". USA obawiają się, że Rosja planuje "dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty techniczne" do produkcji broni, w tym śmigłowców i systemów obrony powietrznej - oznajmił przedstawiciel Waszyngtonu.

mm
Źródło: