Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Polsce? Pochody 1-majowe przed wojną i w czasach PRL. Archiwalne zdjęcia

red.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przypadający 1 maja jest największym świętem klasy robotniczej obchodzonym na świecie od 1890 roku. Ma on upamiętniać strajk robotników w Chicago, który w 1886 roku brutalnie stłumiła policja.

W Polsce Święto Pracy zaczęto obchodzić wyjątkowo widowiskowo dopiero w czasach PRL. W miastach organizowane były pochody, które maszerowały głównymi ulicami. Uczestnicy nieśli transparenty, flagi i kwiaty. Na placach odbywały się wiece.

W powojennej Polsce w uroczystych obchodach tłumnie uczestniczyli uczniowie szkół, pracownicy zakładów i fabryk. Choć udział w nich był teoretycznie dobrowolny, absencja była bardzo źle widziana przez komunistyczną władzę.

Aby zachęcić do przemarszu stosowano przeróżne metody - popularne były pikniki organizowane po zakończeniu defilad, na których pojawiały się atrakcyjne towary spożywcze jak słodycze lub wędliny. Nieusprawiedliwiona nieobecność na przemarszu mogła skończyć się przykrymi konsekwencjami w szkole, na uczelni czy miejscu pracy.

Jak wyglądały pochody 1-majowe w Polsce w latach 20-70? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl