Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? O tym nie wolno zapomnieć

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Angażujmy młode osoby do tworzenia planów bezpieczeństwa i odzyskania równowagi. Ograniczmy śledzenie informacji o powodzi w mediach – powiedziała pedagożka i terapeutka Lucyna Kicińska podczas webinaru zatytułowanego „Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi?”. Zorganizowano go z powodu sytuacji powodziowej w kraju, by wesprzeć dzieci i młodzież.

Spis treści

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi?

W poniedziałek Biuro Rzecznika Praw Dziecka (BRPD) zorganizowało bezpłatny webinar pod tytułem „Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi?”. Podczas wydarzenia poinformowano, że BRPD oferuje pomoc psychologiczną w regionach dotkniętych powodzią i przygotowuje scenariusze zajęć dla szkół, które mają na celu wsparcie emocjonalne dzieci. Dostępny jest również dyżur ekspertów Dziecięcego Telefonu Zaufania pod numerem 800-12-12-12 oraz czat na stronie czat Biura Rzecznika Praw Dziecka.

smutne dziecko
W kraju panuje dramatyczna sytuacja powodziowa. Jak rozmawiać o tym z uczniami? freepik

Lucyna Kicińska podkreśliła, że powódź może w krótkim czasie odebrać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby to poczucie przywrócić poprzez rozmowę i odpowiadanie na pytania dziecka.

– Możemy usłyszeć o złości, utracie kontroli, trudności z zaakceptowaniem tego, że są rzeczy silniejsze niż potęga ludzkiego umysłu, np. żywioł – zaznaczyła Kicińska.

Dodała również, że należy podkreślać, iż młode osoby, z którymi rozmawiamy, są bezpieczne, a w razie potrzeby otrzymają pomoc.

Pedagożka zwróciła uwagę na konieczność zachowania spokoju w rozmowach z dziećmi. Zalecała angażowanie młodych osób w tworzenie planów bezpieczeństwa i odzyskania równowagi. Można na przykład wspólnie zastanowić się, jak zaplanować ewentualną ewakuację czy pakowanie, aby w razie potrzeby wszystko, co najważniejsze, było pod ręką.

Dodała, że w nieprzewidywalnych sytuacjach warto pomóc dziecku odzyskać poczucie bezpieczeństwa poprzez przygotowanie plecaka z najważniejszymi rzeczami.

– Żeby [taka osoba – przy. red.] wiedziała, że może z tego plecaka skorzystać – podkreśliła.

Nadmiar informacji nie służy dzieciom

Kicińska zaznaczyła, że nadmiar negatywnych informacji może wyprowadzać młodych ludzi z równowagi emocjonalnej. Dlatego warto ograniczyć śledzenie wiadomości w mediach.

– Nie chodzi o to, żeby w ogóle nie wiedzieć, co się dzieje. Natomiast oglądanie w kanałach newsowych co 10 minut (...) tego samego, tych samych kadrów i tych samych ujęć, odtwarzanie cały czas tych samych informacji – bardzo nas destabilizuje – powiedziała.

Ekspertka zwróciła również uwagę na konieczność wskazania dzieciom różnych źródeł wsparcia, takich jak rówieśnicy, rodzina, szkoła, telefony zaufania czy wspólnoty religijne.

Kicińska podkreśliła także znaczenie dbania o higienę snu, właściwe odżywianie, dotlenienie i aktywność fizyczną. Dzieciom można zaproponować proste techniki oddechowe, które pomogą im odzyskać poczucie bezpieczeństwa.

Biuro Rzecznika Praw Dziecka, jak podano, pozostaje w kontakcie z władzami oraz instytucjami z regionów dotkniętych powodzią, a także z organizacjami pomocowymi w kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl