Jak usunąć kleszcza? Ochrona przed kleszczami. Gdzie występują kleszcze? Borelioza a kleszcze [OBJAWY, PROFILAKTYKA]

as, EA, regiodom, szym
Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać.
Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać. 123RF
Jak usunąć kleszcza? Z tym pytaniem możemy już niebawem się zmierzyć, ponieważ wraz z początkiem wiosny do ataku ruszyły kleszcze - alarmują leśnicy. Gdzie występują kleszcze? Nie tylko w lasach, ale nawet w środku miasta, w parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, przydomowych klombach oraz trawnikach. Jak chronić się przed kleszczami, skoro okazuje się, że te pajęczaki pojawiły się nawet w blokach? Z lektury materiału dowiesz się jak usunąć kleszcza, jakie są objawy boreliozy, a także gdzie, gdzie udać się po pomoc, gdy ukąsi nas kleszcz.

Gdzie występują kleszcze?

Można na nie trafić na wycieczce do lasu, wizycie w parku, na działce, a w ostatnim czasie nawet... na terenach zielonych w centrach miast i w okolicy bloków mieszkalnych. Kleszcze, które odpowiedzialne są za takie groźne choroby jak np. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, atakują również na Pomorzu.

Jak ochronić się przed kleszczem

- Na początku wiosny aktywne stają się samice. Wygrzebują się ze ściółki oraz z wierzchnich warstw gleby, w których spędziły zimę, by składać jaja. Jedna kleszczowa mama może ich złożyć nawet trzy tysiące! Późnym latem z jaj wylęgają się malutkie, niemal niewidoczne, przezroczyste larwy i rozpoczynają łowy w trawie. Najbardziej narażone na ich ataki są drobne ssaki i ptaki. Nie pogardzą jednak psem, kotem oraz człowiekiem, idącym przez trawy – ostrzegają przedstawiciele Lasów Państwowych.

Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać.

Jak usunąć kleszcza? Ochrona przed kleszczami. Gdzie występu...

Jak usunąć kleszcza?

Co zrobić, gdy już zobaczymy, że mamy kleszcza? Małgorzata Konik, lekarz rodzinny, specjalista w leczeniu boreliozy metodą ILADS, radzi, by – jeżeli umiemy zrobić to samodzielnie – jak najszybciej usuną go z naszego ciała. Można do tego wykorzystać pęsetkę lub kleszczołapki. Ekspertka nie poleca jednak pompek próżniowych do usuwania kleszczy.

Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać.
Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać. 123RF

Czytaj: Kleszcze ruszyły do ataku. Mapa pokąsań na Pomorzu

Jak chronić się przed kleszczami?

Przed kleszczami chronić muszą się nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Zacznijmy od czworonogów. Na rynku istnieje cały szereg preparatów zabezpieczających przed kleszczami, to: obroże, kropelki i tabletki. Zdaniem weterynarza – Cezarego Okrasy – zanim zastosujemy dany środek u naszego pupila, skonsultujmy to z lekarzem.

W przypadku ludzi trudniej się przed nimi zabezpieczyć. Jak zatem skutecznie chronić się przed kleszczami?

- Gdy znajdziemy kleszcza na ciele, powinniśmy go natychmiast usunąć. Z kolei gdy zauważymy rumień, jak najszybciej musimy się zgłosić do lekarza - radzi Anna Obuchowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Jak dokładnie uchronić się przed kleszczem zdradza lekarz, Małgorzata Konik:

Dzień Dobry TVN/x-news

Jak rozpoznać boreliozę?

Specjaliści ostrzegają, że gdy po ugryzieniu przez kleszcza na ciele wystąpi charakterystyczny rumień, a oprócz niego czasem objawy grypopodobne, może to oznaczać, że dana osoba zachorowała na boreliozę.

U niektórych osób rozwijają się neuroborelioza (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie nerwów czaszkowych i nerwów obwodowych), zapalenie stawów czy zaburzenia rytmu serca.

Boreliozę leczy się antybiotykami. Z kolei przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu wymagają hospitalizacji.

Czytaj: Kleszcze, mistrzowie survivalu, nadal żerują. Grozi nam wysyp

U chorych na kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszych dniach występują objawy grypopodobne, potem pojawia się wysoka gorączka, silne bóle głowy, u niektórych osób może dojść do porażenia splotów barkowych, nerwów czaszkowych, mózgu.

Jest cieplej, pojawiają się kleszcze. "Aktywnie szuka żywiciela, ale trzeba być blisko by zaatakował"

TVN24/x-news

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fuks
Ogólnie kleszcze można podzielić na twarde (Ixodidae), które są częściowo pokryte twardym pancerzem, oraz miękkie pozbawione tego pancerza nazywane obrzeżkowatymi, których
S
Sanna
We wszystkich miejscowościach powinny być prowadzone opryski przeciw kleszczom, a nie narażać ludzi i zwierzęta na ciężkie choroby, dawać głupie rady (typu: nie wchodzić do lasu, ubrać się szczelnie w sztuczną odzież, oglądać dokładnie całe ciało po powrocie do domu, używać preparatów odstraszających...) i namawiać do szczepień!
m
manieczka
Ja już nie ufam domowym sposobom, wolę zakupić sobie coś chemicznego i mieć pewność że z niczym nie przyjdę z wędrówki dlatego zaopatrzyłam się w spray mugga, ale jeżeli chodzi o pupile to jaki środek polecacie ?
M
Marek
fiprex działa u nas miesiąc. labrador potrzebuje trochę więcej, wiadomo bo masa, ale na opakowaniu się dostosowuje dawkę, a obroża niestety była na tyle nieskuteczna, że poszła do śmieci
T
Tomek
domowe sposoby średnio... :/ czosnek ani lawenda mi nie pomogły, to znaczy mojemu psu ;) musiałem pójść po coś mocniejszego, a wet nam zalecił fiprex, ale taki do psikania i jak zrobimy takie jedno psikanie to ponad miesiąc trzyma bez kleszcza :D
G
Gosia
a z takich domowych sposobów albo sprawdzonych środków co możecie polecić żeby piesek nie łapał kleszczy po każdej wycieczce do lasu czy na łąkę? Mamy działkę pod miastem. Zaczął się sezon i on teraz łapie to wszędzie...
.....
do injekcji ....i wydłubać z rany,potem przemyć spirytusem zasypać alantnaem
g
gota
nie glosowac w nastepnych wyborach na kaczynskiego?
U
Urszula Sobczak
Praca online jest teraz tak latwa w Internecie. Mozesz zarobic znaczna kwote w ciagu zaledwie kilku godzin. Moja dzienna wyplata to 600 $, pracuje tylko kilka godzin na Facebooku

Mozesz to sprawdzic tutaj ...>>>> w­w­w­.­p­r­a­c­a­7­0­­.­c­o­m
Wróć na i.pl Portal i.pl