„Operacja hybrydowa Rosji przeciwko Zachodowi trwa”
„Na granicy Polski z Białorusią sytuacja wciąż bardzo napięta. Polskie patrole są atakowane – przy pomocy kamieni czy gałęzi. Wciąż identyfikowane są próby destabilizacji Polski, Europy i NATO. Operacja hybrydowa Rosji przeciwko Zachodowi trwa” – napisał na platformie X Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
We wtorek rano Straż Graniczna poinformowała, że 93 osoby próbowały ostatniej doby dostać się nielegalnie z terytorium Białorusi do Polski. Wśród tych osób byli migranci między innymi z Iranu, Somalii i Syrii. 11 spośród tych osób, na widok polskich patroli, zawróciło na Białoruś.
„W rejonie działania placówki Straży Granicznej w Narewce, za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano dwie osoby, Ukraińca i obywatela Azerbejdżanu, którzy przewozili czterech Afgańczyków” – przekazała Straż Graniczna na platformie X.
Z wcześniejszych danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że w związku z przemytem ludzi przez odcinek granicy polsko-białoruskiej, za który odpowiada ten oddział Straży Granicznejy, dotąd w 2023 roku zatrzymano ponad 480 osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację takiego nielegalnego przekroczenia granicy.
Według danych Straży Granicznej w październiku było ok. dwóch tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, we wrześniu – ok. 1,1 tys.
Zapora na granicy z Białorusią
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
Straż Graniczna szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Przetarg na inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku.
Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w woj. podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
