Jaką broń Ukraina kupi od polskich zakładów? Będzie to m.in. 150 Rosomaków

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Rosomaki na poligonie w Drawsku Pomorskim
Rosomaki na poligonie w Drawsku Pomorskim Andrzej Szkocki/Polska Press
Ukraina kupuje od polskich zakładów 150 transporterów Rosomak, trzy kompanijne moduły samobieżnych moździerzy Rak, a także 100 pocisków do wyrzutni przeciwlotniczych Piorun - poinformował w mediach społecznościowych po spotkaniu premiera Morawieckiego i prezydenta Ukrainy rzecznik rządu Piotr Müller.

W środę, podczas swojej wizyty w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania w KPRM, w obecności Zełenskiego i Morawieckiego, podpisane zostało m.in. porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kalibru 125 mm. Później prezydent Zełenski i premier Morawiecki podpisali także list intencyjny o współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak.

"Znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji"

O szczegółach poinformował po spotkaniu we wpisie na Twitterze rzecznik rządu: "Jednym z głównych tematów rozmów była kwestia zakupu polskiego sprzętu wojskowego przez stronę ukraińską, która kupuje od polskich zakładów 150 Rosomaków, trzy kompanijne moduły ogniowe RAK, 100 pocisków do zestawów rakietowych PIORUN" - napisał.

"W ostatnim czasie, Ukraina złożyła w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji – armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego" - przypomniano natomiast w opublikowanym na stronach rządowych komunikacie.

Rosomaki dla Ukrainy

W niedzielę, podczas wizyty w należących do PGZ siemianowickich zakładach Rosomak, premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamówieniu na wozy Rosomak dla Ukrainy. Transakcja ma zostać sfinansowana ze środków amerykańskich i unijnych.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek poinformował, że wozy będą dostarczane w różnych wersjach, zależnie od wymagań zamawiającego, a dokładne konfiguracje uzbrojenia będą przedmiotem szczegółowych rozmów. Wyraził przekonanie, że strona fińska, która jest licencjodawcą wozu, zaakceptuje sprzedaż.

Rosomak to licencyjna wersja kołowego transportera opancerzonego AMV (Armoured Modular Vehicle) 8x8 fińskiej firmy Patria. Rak natomiast to zbudowane na podwoziu Rosomaków moździerze samobieżne, produkowany w Hucie Stalowa Wola S.A. Z kolei Pioruny to przenośne zestawy rakietowe, służące do zwalczania wrogiego lotnictwa na krótkich dystansach, produkowane są przez zakłady Mesko.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bij kacapa
Onuce weźcie sobie czopki, bo nie wytrzymacie.
B
Bankrut
Ukraina ma jakieś pieniądze?
J
Ja
6 kwietnia, 6:37, ab:

Jaką broń Ukraina dostanie za darmo od polskich zakładów?

Jaką tylko chce.

a
ab
Jaką broń Ukraina dostanie za darmo od polskich zakładów?
Wróć na i.pl Portal i.pl