Janusz Waluś znalazł się w szpitalu. Zabójca Chrisa Haniego został zaatakowany nożem przez współwięźnia

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Więzienie Kgosi Mampuru w RPA. Tu wyrok 30 lat więzienia odsiadywał Janusz Waluś. Miał na wolność wyjść w czwartek, ale został zaatakowany nożem
Więzienie Kgosi Mampuru w RPA. Tu wyrok 30 lat więzienia odsiadywał Janusz Waluś. Miał na wolność wyjść w czwartek, ale został zaatakowany nożem Discott, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Do szpitala trafił Janusz Waluś, odpowiedzialny za zabójstwo czarnoskórego lidera partii komunistycznej w RPA Chrisa Haniego. Polaka zaatakował nożem współwięzień. Stało się to kilkadziesiąt godzin przed warunkowym zwolnieniem Walusia po prawie 30 latach spędzonych w więzieniu za zabicie polityka.

Napastnik próbował dźgnąć go w serce, ale chybił i pan Waluś przeżył. Został przewieziony do szpitala, gdzie jest leczony – oświadczył rzecznik służb więziennych Singabakho Nxumalo.

Atak przed wyjściem na wolność

Sąd w RPA zdecydował o warunkowym zwolnieniu polskiego imigranta, miało to nastąpić najpóźniej w czwartek. Janusz Waluś odbywał karę w południowoafrykańskim więzieniu od niemal 30 lat za zabójstwo w 1993 roku Chrisa Haniego, komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid.

Ministerstwo sprawiedliwości i służby więziennej nakazuje warunkowe zwolnienie osadzonego – oznajmił sędzia Raymond Zondo, prezes Trybunału Konstytucyjnego RPA.

Skonkretyzował, że Waluś powinien wyjść na wolność w ciągu 10 dni.

Uchylona decyzja ministra sprawiedliwości

Warto dodać, że Trybunał Konstytucyjny RPA uchylił decyzję ministra sprawiedliwości Ronalda Lamoli odmawiającą zwolnienia warunkowego Janusza Walusia. Wydając orzeczenie, główny sędzia Raymond Zondo powiedział, że „decyzja ministra była irracjonalna i musi zostać uchylona”.

Janusz Waluś do Republiki Południowej Afryki trafił w 1981 roku. Prowadził tam ze swoim ojcem i bratem hutę szkła. Po bankructwie ojca Janusz został kierowcą ciężarówki. Po przyjęciu południowoafrykańskiego obywatelstwa w 1986 roku silnie zaangażował się w działalność polityczną i związał się z afrykanerskimi nacjonalistami.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
Janusz!

Trzymaj się

Uważaj na siebie!

Jesteśmy z Tobą!

Cała Polska!

Śmierć komuchom z RPA!
Wróć na i.pl Portal i.pl