Jedenastka naukowców z UŁ reprezentuje różne katedry i zakłady WPiA, zajmujące się prawem karnym i konstytucyjnym. Ich nazwiska znalazły się pod – opublikowaną w poniedziałek – opinią, którą do Prezydenta RP zaadresował prof. Stanisław Waltoś, wywodzący się z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ogółem zdobył on dla apelu do Andrzeja Dudy poparcie 158 polskich karnistów i konstytucjonalistów. Chcą oni od Prezydenta RP weta.
Czego konkretnie dotyczy apel?
13 czerwca parlament zakończył prace nad zmianami w Kodeksie Karnym (m.in. zaostrzają one kary dla pedofili). Autor opinii – oraz m.in. jedenastka uczonych z UŁ – uważają, że były one prowadzone z naruszeniem konstytucji (upraszczając: za szybko – trzy sejmowe czytania zmieściły się w dwóch dniach, bez niezbędnych przerw między nimi).
Jeśli zmiany wejdą w życie, zdaniem popierających opinię, strony sądowych sporów mogą podważać wydawane w przyszłości wyroki.
Ponadto zmieniony Kodeks Karny m.in. dopuszcza orzekanie przez sędziów bezwzględnego dożywocia (bez możliwości ubiegania się o opuszczenie więzienia). A to – jak przypomina 158 naukowców – jest sprzeczne z konstytucją oraz z Europejską Konwencją Praw Człowieka, która obowiązuje w Polsce.
Wśród popierających apel o weto jest m.in. prof. Agnieszka Liszewska, dziekan WPiA (na wydziale jest ona szefową m.in. prof. Zbigniewa Rau, czyli wojewody łódzkiego). Ale o różnym podejściu pracowników WPiA do zmian w polskim prawie, forsowanych przez PiS, świadczą np. wybory do Sądu Najwyższego z 2018 r. – uważane przez dużą część środowiska prawniczego za upolitycznione. Chęć wzięcia w nich udziału zgłosiło trzech pracowników WPiA.
CZYTAJ INNE ARTYKUŁY
- Krzysztof Rutkowski śpi z rewolwerem i różańcem przy łóżku. Zobacz, jak mieszka!
- Horoskop na czerwiec: na co musimy być gotowi?
- Nowe baseny na termach w Uniejowie już otwarte ZDJĘCIA
- Święto Truskawki 2019 w Buczku [ZDJĘCIA, FILM]
- Myślał, że strzela do dzika. Zabił człowieka
- Pomnik jednorożca już odsłonięty. Czy pasuje do Łodzi?
