Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Wtedy Polki i Polacy wybiorą 53 europosłów, którzy będą reprezentować ich interesy w Europie.
Jak informuje oficjalna strona PE, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.
Polska w wyborach do Parlamentu Europejskiego podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Aby wziąć udział w podziale mandatów, komitety wyborcze muszą przekroczyć próg 5 procent głosów w skali całego kraju.
Jedynki na listach PiS i KO
Kluczowe w zdobyciu dobrego wyniku we wszystkich wyborach jest postawienie na mocną i znaną wyborcom "jedynkę", czyli polityka, który zajmie pierwsze miejsce na liście danego komitetu wyborczego.
To te nazwiska przyciągają zazwyczaj najwięcej zainteresowanych i pozwalają zdobyć największą liczbę głosów, która finalnie przekłada się na liczbę zdobytych mandatów w danych okręgu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Jak wskazują sondaże, walka o pierwsze miejsce i wygranie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce toczyć się będzie pomiędzy Koalicją Obywatelską i Prawem i Sprawiedliwością. Każdy głos może być na wagę złota, stąd ważne jest, by mieć na listach mocne jedynki.
Na kogo postawiły te komitety w poszczególnych okręgach? W naszej galerii znajdziecie zestawienie jedynek Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej.