Elizabeth Holmes, twórczyni firmy Theranos, oczekuje na wyrok sądu
Głośny proces przeciwko Elizabeth Holmes, założycielce firmy Theranos, dobiega końca. 38-letnia Amerykanka została już w styczniu br. uznana przez ławę przysięgłych sądu w San Jose winną 4 z 11 zarzutów, w tym defraudacji pieniędzy oraz zmowy w celu oszukania inwestorów.
W piątek 18 listopada Holmes ma usłyszeć werdykt w sprawie rozmiaru kary. Amerykance grozi do 20 lat więzienia. W piśmie przesłanym do sądu prawnicy byłej bizneswoman wnoszą o karę w wymiarze 18 miesięcy aresztu domowego oraz prace społeczne.
Zdaniem obrońców oskarżonej kara więzienia nie jest konieczna, by uniknąć ryzyka popełniania przez nią podobnych przestępstw w przyszłości. Prawnicy Holmes wskazują, że jest "człowiekiem, który ma wiele do zaoferowania”, a nie robotyczną, pozbawioną emocji "karykaturą", na jaką kreują ją media i opinia publiczna w USA.
Żaden oskarżony nie powinien być męczennikiem publicznej namiętności – napisali prawnicy Holmes cytowani przez agencję Reutera.
Theranos miał stworzyć przełomowy test z krwi
Według ustaleń prokuratorów, Elizabeth Holmes miała okłamywać inwestorów w latach 2010-2015, obiecując, że technologia jej firmy Theranos może wykonać wiele pomiarów i badań z zaledwie paru kropel krwi uzyskanych z nakłucia palca.
Listy proszące o łagodny wymiar kary dla Holmes przesłało do sądu w sumie ponad 130 osób, w tym przyjaciele, rodzina, byli inwestorzy oraz dawni pracownicy Theranos. W jednym z listów były dyrektor wykonawczy Berkshire Hathaway Inc., David Sokol, nazwał Holmesa "osobą o wysokiej uczciwości", która wierzyła w jej technologię.
Elizabeth Holmes założyła spółkę Theranos w 2003 roku mając zaledwie 19 lat. By rozwijać firmę Amerykanka porzuciła studia na Uniwersytecie Stanforda. W szczycie swojej sławy Theranos był wyceniany na 9 miliardów dolarów, a majątek Holmes na 4,5 miliarda. Upadek firmy rozpoczął się, gdy niezależne badania wykazały, że niezawodność testu opracowanego przez firmę Theranos jest bardzo niska. To zdemolowało reputację spółki Holmes, która zaczęła gwałtownie tracić inwestorów, co spowodowało w konsekwencji upadek jej firmy.
Źródło: reuters.com
dś
