Opinia rzecznika generalnego TSUE, to konsekwencja postępowania sądowego, jakie wytoczyły belgijskie organy ochrony danych we wrześniu 2015 roku przeciwko spółkom należącym do Facebooka zarejestrowanym w Irlandii, które stanowią centrum operacyjne dla użytkowników portalu w Unii Europejskiej.
Belgowie chcieli, by portal zaprzestał umieszczania na urządzeniach użytkowników internetu, bez ich zgody, plików cookie oraz nadmiernego gromadzenia danych za pomocą wtyczek społecznościowych i pikseli w witrynach osób trzecich.
Jak wynika z opublikowanej w środę opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Michela Bobeka, organom ochrony danych w państwach Unii Europejskiej przysługuje uprawnienie do wszczynania postępowań sądowych w sprawie naruszeń przepisów RODO w związku z transgranicznym przetwarzaniem danych.
Opinia rzecznika nie jest w żaden sposób wiążąca dla TSUE, ale bardzo często pokrywa się z ostatecznym wyrokiem unijnych sędziów.
W lipcu ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o unieważnieniu Tarczy Prywatności ("Privacy Shield"), która służyła do legalizacji transferów danych osobowych użytkowników internetu w Europie do Stanów Zjednoczonych.
