Już 111 ton śniętych ryb. Katastrofa ekologiczna na Dzierżnie Dużym. Trwa dramatyczna akcja wyławiania martwych ryb. Byliśmy na miejscu

Marcin Śliwa
Poniedziałek 19 sierpnia to szesnasty dzień akcji na jeziorze Dzierżno Duże, prowadzonej na skutek katastrofy ekologicznej związanej z zakwitem tzw. złotych alg. Tylko do godziny 10.00 służby wyłowiły 500 kg śniętych ryb
Poniedziałek 19 sierpnia to szesnasty dzień akcji na jeziorze Dzierżno Duże, prowadzonej na skutek katastrofy ekologicznej związanej z zakwitem tzw. złotych alg. Tylko do godziny 10.00 służby wyłowiły 500 kg śniętych ryb Arkadiusz Gola
Poniedziałek 19 sierpnia to szesnasty dzień akcji na jeziorze Dzierżno Duże, prowadzonej na skutek katastrofy ekologicznej związanej z zakwitem tzw. złotych alg. Tylko do godziny 10.00 służby wyłowiły 500 kg śniętych ryb. Są to osobniki, które padły 4-5 dni temu, a to oznacza, że prawdopodobnie nie ma już nowych śnięć. W sumie od początku akcji z Dzierżna wyłowiono ponad 111 ton śniętych ryb.

Katastrofa ekologiczna na Dzierżnie. Służby dalej wyławiają śnięte ryby

Służby pracę na Dzierżnie Dużym rozpoczęły już o godz. 6.00 rano. Na miejscu pracują m.in. strażacy z OSP i PSP, wędkarze z PZW, żołnierze WOT oraz pracownicy Wód Polskich. Ze zbiornika nadal wyławiają spore ilości śniętych ryb. To osobniki, które padły już 4-5 dni temu, dlatego na brzeg trafiają już częściowo rozłożone. Powoduje to trudny do wytrzymania fetor wyczuwalny już w drodze na plażę.

Na tafli jeziora pojawiają się już tylko pojedyncze ryby, wciąż jednak sporo zalega ich w gęstych szuwarach wokół linii brzegowej zbiornika. To właśnie tam koncentrują się aktualnie wysiłki służb. Działania służb prowadzone na wodzie koordynuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

W działania na Dzierżnie Dużym od soboty 10 sierpnia zaangażowana jest 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

- Zarówno dziś jak i w poprzednich dniach pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, Państwowej Straży Pożarnej, wędkarze, wojska obrony terytorialnej i wolontariusze podejmują zintensyfikowane działania, głównie w czaszy zbiornika Dzierżno Duże, ale także wzdłuż jego linii brzegowej, gdzie podejmowane są z wody śnięte ryby - mówi Linda Hofman, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. - W tej chwili śnięte ryby noszą ślady rozkładu, co znaczy, że nie są to ryby pochodzące ze świeżych śnięć, ale takie, które padły w zbiorniku przynajmniej kilka dni wcześniej - dodaje.

W odłowie śniętych ryb pomagają żołnierze.

- Nasi żołnierze zajmują się wyławianiem, transportem, noszeniem skrzyń ze śniętymi rybami. Na miejscu mamy ponad 60 żołnierzy, którzy cały czas pracują rotacyjnie - mówi por. Tomasz Dzierga, oficer prasowy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tylko do godziny 10.00 odłowiono 500 kg śniętych ryb

- Na obszarze całego zbiornika mają miejsce interwencyjne patrole, czyli kontrola sytuacji ze strony wody. Ponadto kontrolujemy funkcjonowanie biostabilizatorów, które są zamontowane w dwóch lokalizacjach na zbiorniku - na niecce wypadowej ze zbiornika do czwartej sekcji Kanału Gliwickiego i na tzw. przewale Kłodnicy - mówi Linda Hofman.

Jak tłumaczy rzeczniczka RZGW biostabilizator ma za zadanie ograniczyć namnażanie się złotej algi i innych glonów, a także powierzchniowo ma utrudnić ich przemieszczanie się.

- Razem z nurtem wody, gdy wypływa ze zbiornika i wpada do Kanału Gliwickiego, biostabilizator przechwytuje warstwę glonów, która unosiłaby się na powierzchni wody. To urządzenie, które jest złożone ze słomy jęczmiennej, ułożonej w dwóch równoległych rzędach i ma zadanie stabilizować stan wody na tym odcinku zbiornika - mówi Linda Hofman.

Poza odławianiem ryb i monitoringiem sytuacji na wodzie RZGW zajmuje się kontrolą przepływu wód w zbiorniku.

- Przepływ wody ze zbiornika do Kanału Gliwickiego jest ograniczony tak, aby nie migrować ewentualnych przyczyn śnięcia ryb do innych wód. To też zadanie naszych pracowników - wyjaśnia Linda Hofman. - Przepływ nie jest całkowicie zamknięty, jest ograniczony to możliwego minimum - dodaje.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego od początku akcji z Dzierżna wyłowiono już ponad 111 ton śniętych ryb.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
W ubiegłym roku lato było podobne problem był monitorowany.

Gdzie są organizacje ekologiczne które na[wulgaryzm]ą na rządzą[wulgaryzm]h ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl