Masowe samobójstwa w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania boryka się z poważnym problemem. Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) wszczęła dochodzenie, by potwierdzić, czy nielegalna substancja chemiczna była bezpośrednią przyczyną śmierci aż 88 osób.
Winnym wszystkiego może być Kennet Law z Kanady. Mężczyzna został aresztowany w maju w Toronto pod zarzutem pomocnictwa w samobójstwach. Służby uważają, że 57-latek mógł prowadzić wiele stron internetowych, na których oferował "sprzęt" ułatwiający samobójstwa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Według władz Kanady mężczyzna wysłał 1200 paczek do klientów sponad 40 krajów, ale nie wiadomo, ile z nich zawierało trującą substancję.
Policja bada kontakty Kanadyjczyka
Pierwszy raz możliwe powiązania Lawa ze zgonami w Wielkiej Brytanii pojawiły się w trakcie tajnego śledztwa w kwietniu za sprawą portalu "The Times".
Obecnie funkcjonariusze sprawdzają wszystkie osoby, które zamówiły substancję, a krajowy organ ochrony konkurencji podał, że w przeciągu dwóch lat zidentyfikowano 272 Brytyjczyków, którzy kupowali od Kanadyjczyka.
Właśnie 88 z nich zmarło później, po otrzymaniu przesyłki, ale jak na razie nie potwierdzono jeszcze powiązania między zakupionymi przedmiotami, a zgonem.
"Składamy najgłębsze wyrazy współczucia bliskim osób, które zmarły. Wspierają ich specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze policji. W porozumieniu z Prokuraturą Koronną właściwy organ krajowy podjął decyzję o przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie potencjalnych przestępstw popełnionych w Wielkiej Brytanii. Operacja ta jest w toku" - powiedział zastępca dyrektora NCA Craig Turner.
Zgodnie z obowiązującym w tym kraju kodeksem karnym udzielanie porad lub pomaganie osobie w samobójstwie może skutkować karą 14 lat więzienia.
Jeśli masz problemy
Jeśli masz samobójcze myśli, możesz znaleźć pomoc. Depresja to choroba, która – według szacunków WHO – dotyka już 300 milionów ludzi na całym świecie. Do częstych jej objawów zaliczyć możemy m.in. obniżony lub obojętny nastrój, zaburzenia lękowe, osłabienie koncentracji, niską samoocenę, poczucie winy, problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe, myśli samobójcze, zaburzenia snu, utratę zdolności odczuwania przyjemności, zwiększony bądź zwiększony apetyt.
Decyzja dotycząca sposobu leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i historii konkretnego pacjenta. Przy łagodnym nasileniu choroby wystarczająca może okazać się psychoterapia, w przypadkach cięższych także farmakoterapia. Nieleczona depresja może prowadzić do śmierci.
Pomoc uzyskasz również pod poniższymi numerami telefonów:
- 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 116 111 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
źródło: BBC
dś